Gündem Haberleri

  Halep'in pazarlarında Türkçe konuşuluyor

  Ahram Online
  18.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan'ın hafta sonu yaptığı " Suriye'de mezhep çatışması" uyarısının ardından Ahram'a konuşan uzmanlar, Türkiye'nin Şam konusunda kilit ülke olduğunu söyledi.

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Baas rejiminin ayaklanmaları bastırmak için güç kullanmaya devam etmesi durumunda Suriye’de bir mezhep savaşı yaşanabileceği yönündeki uyarısına, Suriye gazeteleri Ankara’nın ve AK Parti’nin tavrını eleştirerek yanıt verdi.

   

  Peki, Baas Partisi’nin 1963’te iktidara geldiği günden bu yana Suriye’nin gördüğü en büyük protestolar yaşanırken, Türkiye bu ülkedeki bazı mezheplerin pozisyonu etkileyecek mi?

   

  TÜRKİYE ARAPLARIN İLERİSİNDE

  Suriyeli muhalefetin önemli isimlerinden biri olan ve Belçika’nın başkenti olan Brüksel’de yaşayan Beşar el Eysa, “Türkiye’nin konumu Arapların çok ilerisinde” dedi.

   

  Türkiye’nin Suriye üzerinde büyük bir etkisi olduğunu belirten el Eysa, “Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara geldiğinden beri, birçok bölgesel meselede sürekli Suriye’yi destekledi. Bu arada iki ülke arasındaki ticari ilişkiler de son 5–6 yıl içinde çok gelişti” dedi.

   

  Türkiye’de iktidar, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun “komşularla sıfır sorun” olarak nitelendirdiği bir bölgesel politika geliştirdi.

   

  Bu bağlamda Ankara, Şam ile Tel Aviv arasında barış için arabuluculuk yaparken, Brezilya’nın da ortaklığıyla İran’la Batılı güçlerin onaylamadığı bir uranyum takası anlaşması imzaladı.

   

  HALEP PAZARLARINDA TÜRKÇE KONUŞULUYOR

  El Eysa, “Halep’in pazarlarında Türkçe konuşuluyor” derken Suriye’deki Sufi Sünni mezheplerin Osmanlı zamanından bu yana Anadolu’yla güçlü bağları olduğunu belirtti.

   

  Washington’da yaşayan Suriyeli aktivist Tamam el Barazi ise “Birçok örnekle görülebileceği üzere, Türkiye’nin bugün Müslüman Kardeşler’i desteklediğini” söyledi. El Barazi, buna örnek olarak Suriyeli Kardeşler’in izleme grubunun İstanbul’da olmasını ve Şura Konseyi’nin de burada toplanmasını gösterdi.

   

  Çoğunluğu Sünni olan Türkiye’nin nüfusunun yüzde 17’sini ise Suriye kökenli Alevi azınlık oluşturuyor. Türkiye’deki Aleviler laik bir hayat tarzını benimserken ordunun yanı sıra kültür, sanat ve gazetecilik alanlarında etkin roller oynuyor.

   

  El Barazi, Suriye İran’ın desteğine olduğu kadar Türkiye’ye de ihtiyaç duyuyor” dedi.

   

  ORTA SINIFI SAKİNLEŞTİRMEK İÇİN TÜRKİYE'Yİ KULLANDI

  Adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak ise, “Suriye rejimi, özellikle kuzeydeki kırsal bölgelerde çarşaflı kadınların ve camiye giden gençlerin sayısının artmasından sonra, Türkiye’nin varlığını çoğunluğu oluşturan orta sınıfı sakinleştirmek için kullandı” dedi.

   

  Sünnilerin yaşadığı Dera’da ayaklanmalar başladıktan sonra, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, şehir sakinlerini durdurmak için bazı önlemler aldı. Öğretmenlerin sınıfta çarşaf giymesi yasağını kaldıran ve idari görevlere çekilen öğretmenlerin yeniden derse girmesine izin veren Esad, ayrıca ülkenin tek kumarhanesini de kapattı.

   

  SURİYE'NİN BATIDAKİ İMAJINI DÜZELTİYOR

  Ahram Online’a konuşan kaynak “Bugün devrimin büyük bir çoğunluğunu Sünniler oluşturuyor. Buna Hems, Banyas ve Dera’daki Araplar ile, Kamışlı, Amuda ve Der el Zur’daki Kürtler dahil” dedi.

   

  Kaynak, Şam’ın İran’la olan işbirliğine karşın, Türkiye’nin Suriye’nin Batı’daki imajını iyileştirdiğini de sözlerine ekledi.

   

  Ahram Online'da yer alan Halid Nur imzalı "Analysis: The markets of Syrian city, Aleppo, speak Turkish" başlıklı analizden derlenmiştir.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı