Gündem Haberleri

  Halep’in kadın ajanları

  Hürriyet Haber
  24.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye ordusu dün Şam ve Halep’te yeni bir taarruz başlatırken, Esad rejiminin kadın ajanları gündeme geldi. Halep’te filmleri andıran bir şekilde yakalanan Amira’nın, muhaliflerin yerlerini elektronik vericiyle işaretleyip Suriye MIG’lerinin buraları bombalamasını sağlayan kadınlardan olduğu öne sürüldü.

  PARİS merkezli uluslararası haber ajansı AFP’nin Suriye’de çatışmaların yoğunlaştığı Halep’ten bildirdiği habere göre, ülkenin en büyük kentindeki muhalifler “temiz devrim” istiyor. Bunun anlamı, savaş süresince kadınların onurlarının çiğnenmemesi. Bölgedeki bir muhalif birliği komutanı Ebu Muhammed, bu amaçla AFP muhabirine yeni yakaladıkları bir kadın ajanı gösterdi.

  Foyası telefonda çıktı

  Amira adlı kadın, ağır makineli tüfek ve keskin nişancı ateşinin sürdüğü gece saatlerinde, Halep’in Hıristiyanların da yoğun olarak yaşadığı zengin ve tarihi semti Cüdeyde’de tek başına yürürken yakalandı. “Bir kadının bu saatte, bombardımanın ortasında işi ne” diye soran muhalif komutan kadının kimliğini istedi. Hasta çocuğundan bahseden kadını ikna edici bulmayan muhalifler onu yaklaşık 100 metre ilerideki üslerinde sorgulamaya başladı.
  AFP muhabirine göre kadının telefonundan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı öven resim ve şarkılar çıkınca bazı muhalifler ona hakaret etti. Ebu Muhammed onları dizginledi.  Kadın ağlayarak savunmaya geçti ve aslında muhalif olduğunu savundu. Ebu Muhammed kadının telefonundan son aranan numarayı tuşladı. Cevap veren gerçek bir subaydı. Ebu Muhammed, Suriye ordusunun bir subayıymış gibi davranarak “Genç bir kadın yakaladık. Onun muhalifler lehine casusluk yaptığından şüpheleniyoruz” dedi. Karşıdan, “O bizden. Bize muhalifler hakkında bilgi sağlıyor” yanıtı geldi.

  Halk desteği arıyorlar

  Esad güçlerinin muhalif kadınlara yaptığının aksine kendilerinin rejimin kadın ajanlarına iyi davrandığını savunan 42 yaşındaki Ebu Muhammed, “Dinimiz gereği şebiha da olsa onu burada tutamayız. Üstünü de arayamayız. Ama bombardıman için yerimizi MIG savaş uçaklarına bildiren elektronik vericiler taşımadığını nereden bileceğim? Bunu yapan kadınlar olduğu duyumunu aldık” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı