Gündem Haberleri

  Halep 10. gün

  Hürriyet Haber
  31.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriyeli muhaliflere göre önceki gün Halep’te üçte ikisi sivil olmak üzere en az 150 kişi öldü. Birleşmiş Milletler, iki gün içinde Halep’ten yaklaşık 200 bin kişinin kaçtığını açıkladı.

  Reuters’a konuşan bir Türk yetkili ise 11 Suriyeli subayın önceki gece Türkiye’ye kaçtığını, bunlar arasında tuğgeneral rütbeli Lazkiye Emniyet Genel Müdür Yardımcısı’nın da bulunduğunu söyledi. Son 24 saatte Türkiye’ye kaçanların sayısı 600 olarak açıklandı. Suriye’nin en büyük kenti Halep’te silahlı muhaliflerin 10 gün önce başlattığı isyana Suriye ordusu 28 Temmuz’da tank ve helikopter destekli yaklaşık 20 bin askerle en az 8 mahalleye girmeye başlayarak yanıt vermişti. Kentte çatışmalar dün de sürdü. Ordu topçu ve havan ateşi açıp savaş helikopterlerini kullanmaya devam ederken, birçoğu Halep dışından “savaşların anası” için bu kente gelen silahlı muhalifler kentin doğusundaki dermeçatma hastanelere onlarca yaralı taşıdılar. Suriye ordusu çatışmaların merkezi olan güneydoğudaki Selahaddin semtinde kontrolü yeniden ele geçirdiğini açıklasa da muhalifler ağır silah ateşi altında olmalarına rağmen semti ellerinde tuttuklarını savundular.

  Siyah bayraklılar

  New York Times’ın haberine göre ise Suriye’de “cihatçılar” giderek daha büyük bir rol oynuyor. Siyah bayraklı bu grupların özellikle Türkiye sınırındaki İdlib’de güç kazanması Özgür Suriye Ordusu’nu da endişelendiriyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı