Gündem Haberleri

  Halden anlayan ve hatırlayan eşyalar

  Hürriyet Haber
  30.04.2004 - 09:39 | Son Güncelleme:

  İngiltere’de bulunan Royal Collage of Art tarafından geliştirilen elektronik mobilya ve eşyalar insanlarla görüntülü ekranları aracılığıyla da iletişim kurabiliyorlar. Ekvator projesi kapsamında geliştirilen mobilyalar arasında diğer eşyalarla konuşan sehpa, hafızalı masa örtüsü ve görüntülü seyahat masası gibi eşyalar bulunuyor.

  Halden anlayan anahtar masası (Key Table), eve gelen kişinin anahtar, cüzdan gibi eşyaları masaya koyması ya da atmasına göre onun psikolojik durumunu algılıyor ve evdeki diğer eşyalara ev sahibinin psikolojisine uygun davranmaları için talimat veriyor. Örneğin duvardaki elektronik resim çerçevelerinin fotoğrafları değişebiliyor. Ev ile sahibi arasındaki duygusal etkileşimin önemini vurgulayan anahtar masası, gelecekteki evlerin sahiplerinin halinden anlayacağının sinyallerini veriyor.

  Üzerindeki ekranındaki görüntüler aracılığıyla, insanları İngiltere semalarında yumuşak bir uçuşa çıkaran seyahat masası (Drift Table) ayaklarındaki algılayıcılar ile üzerinde ne kadar yük olduğunu tespit ediyor ve mikroişlemciye gönderiyor. Bu bilgiyi üzerindeki eşyaların merkezlerinin yer çekimini hesaplamakta kullanan seyahat masası, tablasındaki ekranda yer alan görüntülerin akışını da buna göre ayarlıyor. Masanın üzerine daha fazla eşya koymak, ekrandaki görüntünün yere daha fazla yaklaşmasına ve görüntülerin daha hızlı akmasına neden oluyor. Masanın kenarına gizlenmiş bir ekran ise üzerinden uçulan bölgenin ismini gösteriyor. Seyahat masası, evinin rahatlığını bırakmadan dünyayı izlemek isteyenlere, tatile gitmeden önce bilgi sahibi olmak ve daha önce gördüğü yerleri hatırlamak isteyenlere hitap ediyor.

  Hafızalı masa örtüsü (History Tablecloth) ise, mutfak ya da yemek masası için tasarlanmış şık bir örtü. Dantel işlemeli gibi görünen örtünün desenleri aslında parlama özelliğine sahip özel bir malzeme. Örtünün üzerine bırakılan eşyanın masada kalma süresince yavaş yavaş artan miktarda parlayan desenler, eşya masanın üstünden alındığında hızla sönerek eski halini alıyorlar. Eşyanın etrafındaki desenlerin parlaklık miktarına göre, ne kadar süredir masanın üzerinde bulunduğunu anlamak mümkün olabiliyor. Hafızalı masa örtüsünün kaybolan eşyaları bulmak ya da uzun süredir kullanılmayan bir eşyanın hatırlanmasına yardımcı olmak üzere kullanılması düşünülüyor. İnsanları daha düzenli olmaya zorlaması da bekleniyor. Masa örtüsünün geçmişteki aktiviteleri, sonradan eğlence amaçlı olarak da izlenebiliyor.

  Ekvator adlı proje EPSRC (Mühendislik ve Fiziki Bilimler Araştırma Komisyonu) tarafından finanse ediliyor ve Royal Collage of Art’ın yanı sıra Lancester Üniversitesi, Nottingham Üniversitesi ve College of London Üniversitesi işbirlikleri ile yürütülüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı