Gündem Haberleri

  Hal'deki yangında soğutma çalışmaları bitti

  A.A
  03.08.2009 - 11:41 | Son Güncelleme:

  Konya'da Adnan Menderes Sebze ve Meyve Hali'nde dün sabah saatlerinde başlayan ve akşam söndürülen yangında soğutma çalışmaları gece tamamlandı.

  Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cevdet İşbitirici,  Adnan Menderes Sebze ve Meyve Hali'nde başlayan yangına, gelen ihbarın ardından çok kısa bir sürede müdahale ettiklerini belirtti.

  Kendilerine ilk olarak “ot yangını” ihbarı geldiğini, bunun üzerine ekiplerin hemen olay yerine gittiğini ifade eden İşbitirici, “Olay yerine giden ekipler, yangını gördüklerinde destek ekip istediler. Bunun üzerine tüm ekiplerimiz olay yerine gönderdik. Yani olabilecek en kısa sürede yangına müdahale ettik” dedi.

  YANGINA TOPLAM 48 İTFAİYE ARACI, 2 HELİKOPTER MÜDAHALE ETTİ

  Yangının 6 noktadan başladığı için çok çabuk büyüdüğünü belirten İşbitirici, şunları kaydetti:

  “Ayrıca yanıcı özellikteki plastik kasaların da bulunması yangının söndürülmesini zorlaştırdı. Yangın birden fazla noktadan çıktığı için daha hızlı söndürebilmek için diğer kurumlardan da yardım istedik. 200'e yakın görevlimiz ile 40 aracımız yangına müdahale etti. Konya'daki diğer resmi kurumlardan da toplam 8 araç çalışmalara katıldı. Antalya ve Mersin'den gelen 2 hava helikopteri de havadan destek verdi.”
  Yangının, dün akşam saat 19.00 civarında söndürüldüğünü, soğutma çalışmalarının da gece saat 02.00'de tamamlandığını anlatan İşbitirici, plastik malzemeler nedeniyle tekrar alev alma riskine karşı sabaha kadar da bir ekibin olay yerinde hazır bekletildiğini bildirdi.

  İşbitirici, yangında, su ile ilgili bir sorunları olmadığını, plastik kasaların bulunması ve yangının birkaç bölgeden başlaması nedeniyle zorluk çektiklerini belirtti.

  40 DÜKKAN YANDI, 10'U ZARAR GÖRDÜ

  Konya Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (KONMESKOM) Başkanı Halil İbrahim Gürbüz de, söndürme ve soğutma çalışmalarının tamamlandığı Hal'de gün içinde enkazın kaldırılacağını ve ardından hasar tespit çalışması yapacaklarını bildirdi.

  Yangında yaklaşık 40 dükkanın tamamen yandığını, 10 dükkanın da zarar gördüğünü ifade eden Gürbüz, “Hasar tespit çalışmalarına henüz başlamadık ama toplam zararın yaklaşık 2,5 milyon lira olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

  Öte yandan yangınla ilgili gözaltına alınan şüpheli Osman D'nin (25), polisteki sorgusunun sürdüğü öğrenildi.

  Konya'nın merkez Selçuk ilçesindeki Adnan Menderes Sebze ve Meyve Hali'nde dün sabah saatlerinde çıkan yangında dumandan zehirlenen 2 kişi hastaneye kaldırılmıştı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı