Gündem Haberleri

  Haksız rekabet yapan ’pişman oldum’ derse cezası inecek

  Hürriyet Haber
  17.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yasanın daha etkin hale getirilmesi ve Avrupa Birliği Müktesebatına uyum amacıyla, Rekabet Kanunu’nda köklü değişiklik yapılması öngörülüyor.

  4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunda yapılacak değişiklikle yasa; daha açık ve anlaşılır olacak, hukuki belirliliği artacak, yetki ve yükümlülükler netleştirilecek ve hesap verebilme noktasında kanun daha etkin olacak. AB uygulamalarında da olan "pişmanlık ve işbirliği" mekanizmalarının Kanun değişikliğinde yer almasıyla da, para cezalarından kurtulma ya da indirim söz konusu olacak. Örneğin, teşebbüsler arasında bir anlaşmada rekabet ihlali tespiti halinde, teşebbüslerden bir tanesinin Kurulun belirleyeceği kriterlere uygun olarak "pişman oldum" demesi ya da Kurul ile işbirliğinde bulunup "ihbar" yöntemini kullanması durumunda para cezasından kurtulma imkanı verecek ya da cezayı önemli ölçüde hafifletecek bir düzenleme yapılacak. Ancak pişmanlık düzenlenmesinden yararlanacak teşebbüs için ikincil düzenlemelerle ölçütler konulacak ve ihlallin tekrarlanması durumunda para cezası ağırlaştırılacak. Böylece her "pişmanım" diyen cezadan kurtulamayacak.

  KÜÇÜK İHLALLERE İKAZ: Taslağa göre, usul kuralları basitleştirilerek kanunun daha açık ve kolay anlaşılır hale gelmesi sağlanacak. De Minimis Kuralı’nın kanuna konulmasıyla da rekabet ihlalinin dar kapsamlı ya da bölgesel olması ve toplumun büyük kesimi tarafından hissedilebilir derecede olmaması durumunda, soruşturma açılması yerine ikaz mekanizması işleyecek. Örneğin bir ilde manavlar arasında bir rekabet ihlali olduğunda Rekabet Kurulu doğrudan soruşturma açıp, küçük ihlallerle uğraşmak yerine "ihlale son verin" gibi bir yazışma yöntemiyle teşebbüse uyarıda bulunacak. Teşebbüsün rekabet ihlaline son vermemesi durumunda cezai işlem uygulanacak. Böylelikle rekabet otoritesinin küçük ihlallerle uğraşmak yerine, toplumun büyük kesimini ilgilendiren daha önemli kartellerle birleşme devralmalarla uğraşması, kaynaklarını ve zamanını daha etkin kullanması sağlanacak. Bir başka düzenlemeye göre de, Kurulun yaptığı incelemelerin engellemesi ya da bilgi verilmesinden imtina edilmesi durumunda ise maktu para cezası yerine şirketin cirosu oranında para cezası verilerek, cezalar daha etkin hale getirilecek ve Kurulun bilgiye ulaşma safhasındaki engeller asgari düzeye indirilecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı