Gündem Haberleri

  Hakkari'nin ilk fuarı

  A.A.
  20.10.2007 - 16:06 | Son Güncelleme:

  Hakkari Valiliği ile Tarım İl Müdürlüğünün organizasyonuyla kentte ilk kez bir fuar düzenlendi.

  Kültür Merkezi bahçesinde düzenlenen Hakkari Marka Ürünleri 1. Fuarı'nda, ceviz, bal, üzüm, nar, peynir, elma, incir, kabak gibi ürünler ile yöresel giysi ve el sanatları sergilendi.

  Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu, fuar kapsamında düzenlenen “Modern Anlamda Bitkisel ve Hayvansal Üretim yolu ile Sanayinin Geliştirilmesinin, Hakkari İlinin Kalkınmasındaki Rolü” konulu panelde, kentin önemli tarımsal ve hayvansal üretim potansiyeline sahip olduğunu, bu potansiyelleri dünya markası haline getirmek için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü söyledi.

  Fuar açılışının bu çalışmalar kapsamında atılan önemli adım olduğunu vurgulayan Nasuhbeyoğlu, şunları kaydetti:
  “Dünyada çok sayıda sektör bulunmaktadır. Görüyoruz ki bu sektörlerin ve dünyanın daha ileri noktalara gitmesine engel olmaya çalışan küresel bir sektör var. Bu da terör sektörüdür. Bu öyle bir sektör ki az gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde, mağdur ve masum insanların
  üretimlerinin daha fazla düşmesine, aldıkları eğitimin dibe vurmasına ve sanayilerin daha geriye gitmesine yol açmaktadır.”
  Teröre karşı bütün ülkelerin ortak mücadele içinde olması gerektiğini belirten Nasuhbeyoğlu, şöyle devam etti:
  “Bu, bir ülkenin yalnız başa çıkacağı bir olgu değil. Ben Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki illerde 26 yıldır görev yapıyorum. İnsanlarımız huzur istiyor. Evlatlarının daha güzel bir ortamda büyümesini istiyor. Terör sektörünün durması halinde dünya huzura kavuşacak.”
  Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman S. Arolat'ın başkanlık yaptığı panelde, Dünya Gazetesi yazarlarından Prof.Dr. Erdoğan Alkın, Prof.Dr. Kenan Mortan, Dr.Rüştü Bozkurt, Ali Ekber, Gazi Osman Paşa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yaşar Akça, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Ayşe Yüksel, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Hayvancılık Daire Başkanı Dr. İbrahim Özcan ve Grow Fide Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Hasan Ünal panelist olarak katıldılar.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı