Gündem Haberleri

  Hakkari'deki saldırı dünya medyasında

  DHA
  21.10.2007 - 16:01 | Son Güncelleme:

  HAKKARİ'nin Yüksekova İlçesi'ndeki hain saldırı dünya basınında da geniş yer buldu.

  Alman Die Welt gazetesi internet sayfasında ‘Irak sınırında kanlı savaşlar’ başlığı ile verdiği haberinde PKK'lı teröristlerden ‘Kürt milisler' diye söz ederken, Ankara'da bir kriz toplantısı yapılacağını, İran hükümetinin de Türkiye’nin olası sınır ötesi operasyonuna karşı olduğunu yazdı.

  Haberde Irak Parlamentosu'nun bu sabah Türkiye'nin sınırötesi operasyonuna yönelik alınan kınama kararına da yer verildi. Handesblatt gazetesi de ‘Türk- Irak sınırında çatışma’ başlığıyla verdiği haberi Kürt kaynaklarına dayandırırken, Hakkari'deki saldırıda 12 askerin öldüğünü, Türkiye’nin Irak sınırına operasyon gerçekleştirdiğini yazdı.


  Alman birinci kanalı ARD de internet sayfasında Irak sınırında meydana gelen çatışmaya geniş yer verdi. Kuzey Irak'taki Erbil kentindeki Kürt yetkililere dayandırılan habere göre olay sonrası Türk Ordusu'nun Irak sınırında bulunan 12 noktaya top atışı yaptığı belirtilen haberde Türk ordusunun bu operasyonlarında ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

  New York Times, ‘Irak sınırında en az 12 Türk askeri öldü’ başlıklı haberinde bazı askerlerinin de kayıp olduğunu yazdı. Gazete son çatışma ardından Türk yetkililere sınır ötesi operasyon yapılması konusundaki baskıların artacağını iddia etti.

  BBC ise, 12 Türk askerinin öldürülmesi sonrası Türk ordusunun giriştiği operasyonlarda 23 PKK'lının öldürüldüğünü duyurdu. Saldırının Türkiye’de parlamentonun sınır ötesi operasyona yeşil ışık yakmasının ardından gerçekleştiğine dikkat çekilen haberde ayrıca sivillerin bulunduğu bir minibüse yönelik saldırıda da 10 kişinin yaralandığı yazıldı.

  Fransız Le Monde gazetesi internet sayfasında ‘Irak sınırına ölümcül çatışmalar’ başlıklı haberinde Hakkari'de çok sayıda Türk askerinin öldüğünü belirtti. Fransız gazetesi bu kayıpların çarşamba günü Türk Parlamentosu'ndan Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon tezkeresinin geçirmesinin ardından yaşanan ilk askeri kayıp olduğunu yazdı.

  Türkiye’nin operasyonunun bölgeyi istikrarsızlaştırmasından korkulduğuna değinen gazete, Bağdat ve Washington’un tek taraflı bir operasyona karşı olduklarını, Iraklı Kürtlerin de topraklarına yönelik herhangi bir müdahaleye karşılık vereceğini söylediklerini kaydetti.

  EM(DHA)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı