Gündem Haberleri

  Hakkari'de gerginlik

  Hamit ERKUT- Erkan ÇOBANOĞLU/YÜKSEKOVA, DHA
  12.05.2010 - 17:48 | Son Güncelleme:

  BDP ile Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYA-DER), İran’da idam edilen 5 PJAK'lı için Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’ne bağlı Esendere Sınır Kapısı'nda da protesto eylemi düzenledi. Yaklaşık 5 bin kişi, sınırda ‘Katil Ahmedinejad' ve ‘Katil İran' sloganları attı. Protesto için Esendere Gümrük sahasına girip basın açıklaması yapmak isteyen gruba izin verilmedi.

  EYLEMDE OLAYLAR YAŞANDI

  Hakkari, Şemdinli ve Çukurca’dan gelen gruplar, Yüksekova’da bir araya gelerek buradan da araçlarla 40 kilometre uzaklıkta bulunan Esendere Sınır Kapısı’na geldi. Yaklaşık 5 bin kişilik grup İran sınırındaki Esendere Beldesi BDP bürosu önünde toplandı. Burada ‘Katil İran', ‘idamlar için değil, barış için ittifak', ‘İran kendi kanında boğulacak', ‘Kahrolsun İran', ‘İran’a ölüm', dövizleri taşıyıp sloganlar atarak, 2 kilometre uzaklıktaki Esendere Gümrük Kapısı'na kadar yürüdü.
  Yürüyüşe, BDP’li Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, Yüksekova Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş, Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, Çukurca Belediye Başkanı Mehmet Kanar, BDP il ve ilçe başkanları ile CHP Hakkari eski Milletvekili Esat Canan da katıldı. Grupta bulunanlar basın açıklamasını Esndere Gümrük Sahası'nda yapmak istedi. Esat Canan’ın yetkililerle yaptığı görüşme olumsuz sonuçlanınca, grupta bulunanlar kapıları kırarak içeri girdi. Ancak Canan ve BDP’li yetkililerin ikazı üzerine içeri girenler tekrar arı çıkarıldı.

  Basın açıklaması, gümrük sahası önünde yapılırken saygı duruşunda bulunuldu. Hakkari BDP İl Başkanı Sıdık Akış, kanı kanla temizlemek istemediklerini belirterek, “Herkesi sağduyuya devet ediyorum. Abdullah Öcalan’ın son günlerdeki açıklamalarına uyulsun. Bundan dolayı bir taşkınlık istemiyoruz. İran'daki idamlar Türkiye, İran, Suriye ve Irak'ın itifakının ürünüdür. Bu idamlar mutlaka durdurulacaktır. Saddam da bir zamanlar böyle zulümler yapıyordu. İnsanları idam eden Saddam'ın sonunu herkes gördü. Onlar da bir gün Saddam gibi dar ağaçlarında sallanacaklardır” dedi.
  Meya-Der Başkanı Mikail Atan da, Kürt halkı tarafından bozulacağını söyledi. Atan, “Artık hiç kimse ceset ve cenaze istemiyor. Özellikle Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve İran’ın katil Cumhurbaşkanı Ahmediejad’ın bu itifakları sonucu idamlar gerçekleşmiştir” diye konuştu.

  Asker ve polisin uzaktan izlediği basın açıklaması nedeniyle sınır kapısında giriş ve çıkışlar saat 17.00'ye kadar kapatıldı. Basın açıklaması ardından grup Esendere'den ayrıldı. Bu arada, İran'da idam edilenlerden PJAK üyesi öğretmen Ferzat Kemangeri'nin mektubu da okundu. İran hükümetinin Esendere sınır kapısında yaptığı 2 yeni karakol da dikkat çekti.

  YÜKSEKOVA’DA OLAYLAR ÇIKTI

  Esendere Sınır Kapısı’nda, 4 gün önce idam edilen 5 PJAK’lı için eylem yapılırken, Yüksekova ilçe merkezinde ise olaylar çıktı. Yeni Mahalle ve Esentepe Mahallelerinde toplanan 50’şer kişilik gruplar, yollara barikat kurarak slogan attı. Bunun üzerine polis uyarıda bulundu. Polisin uyarısına göstericiler taş atarak karşılık verince polisler gözyaşartıcı bomba ve basınçlı su kullanarak eylemcileri dağıtmaya çalıştı. Yüksekova’daki olaylar mahalle aralarında sürüyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı