Gündem Haberleri

Hakkari'de çığ düştü, 150 bin balık telef oldu

Behçet DALMAZ/ HAKKÂRİ, (DHA)
06.02.2006 - 11:53 | Son Güncelleme:

Hakkari'nin tek alabalık tesisinin yakınına düşen çığı 150 bin balığın donarak telef olmasına neden oldu.

Hakkari’de yoğun kar yağışından dolayı 3 günde 200 çığ olayı yaşandı. Hakkari'nin tek alabalık tesisinin bulunduğu Depin Deresi'ne düşen çığ 150 bin balığın donarak telef olmasına neden oldu. Dereyi inen çığ nedeniyle Alabalık tesisini besleyen su tamamen kesildi. 4 ayrı havuzda üreyen balıklar 15 saat susuz kalınca buz tutan havuzların içinde donarak telef oldu.

Hakkâri’de 3 günden bu yana süren kar yağışı, yaşamı felç etti. Kent merkezinde kar kalınlığı 2, yüksek kesimlerde ise 3 metreyi aştı. Son günlerde artan çığ olayları can kaybına yol açmazken, Hakkâri'ye 7 kilometre uzaklıkta bulunan Depin Deresi'ne gece çığ düştü. 1992 yılında hizmete açılan ve yılda ortalama 250 bin balık üreten Depin Deresi üzerindeki Kerem Çallı’ya ait alabalık tesislerinin bulunduğu dereye düşen çığ 150 bin balığın donarak telef olmasına neden oldu. Hakkâri Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu, Tarım İl Müdürlüğü ve Defterdarlık'tan 3 kişilik ekip gönderdi.

Çığ nedeniyle 15 saat susuz kalan ve 4 havuz içerisinde donan balıklar, buradan içerisinden çıkartılarak başka bir yere toplatıldı. Bazı balıklar, yaşatılabilmeleri için yapılan kar tünellerde muhafaza edildi. Gelen 3 kişilik ekip, havuzlarda telef olan balıkları tek tek sayarak rapor tuttu. ‘Çallı Alabalık Tesisi’ sahibi Kerem Çallı, saat 02.00 sıralarında alabalık tesislerine gelen suların kesildiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Alabalık tesisimizin bulunduğu Depin Deresi'ne inen çığ nedeniyle sular 15 saat hiç gelmedi. Hiçbir tarafta sular gelmeyince havuzlarda bulunan 150 bin balığımız telef oldu. Telef olan balıkların 80 bine yakını yavru halindeydi. Bunların değeri 120 bin YTL dolayında. 3 gündür yoğun kardan dolayı her taraf kapandı. Hakkari'de hiçbir zaman bu kadar kar gelmemişti. Düşen çığlar dereyi kapattı. Balıklar telef olunca bütün emeğimiz boşuna gitti. Tarım İl Müdürlüğü ekibi buraya gelerek tespit çalışması yaptı. Artık bize ne kadar yardım yapılacağını bilmiyoruz.”

Etiketler: son dakika , haberler
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı