Gündem Haberleri

  Hakkari'de BDP'lilerden oturma eylemi

  Behçet DALMAZ/HAKKARİ, (DHA)
  29.10.2011 - 16:34 | Son Güncelleme:

  BARIŞ ve Demokrasi Partisi (BDP) Hakkari il Örgütü, Çukurca İlçesinde 24 askerin şehit olmasının ardından başlatılan operasyonlarda öldürülen teröristler için oturma eylemi ve basın açıklaması yaptı.

  BDP Hakkari il Örgütü, Çukurca İlçesinde 19 Eylül 2011 tarihinde 24 askerin şehit olmasının ardından 22 taburla 5 ayrı noktada başlatılan operasyonlarda öldürülen ve daha sonra Malatya Adli Tıp morguna gönderilen teröristler için BDP Hakkari İl binası önünde basın açıklaması yaptı. Toplanan yaklaşık 500 kişi, ellerinde ’Ya özgür bir önderlik, ya da ateş topuna dönüşmüş bir toplum’ pankartı taşıyıp, slogan atarak basın açıklamasının yapılacağı Bulvar Caddesi üzerindeki Belediye binası önüne kadar yürüdü. Grup adına açıklama yapan BDP Hakkari Merkez ilçe Başkanı Fikret Erik, Çukurca’da PKK’lıların kimyasal silahla öldürüldüğünü ileri sürdü. Erik şöyle konuştu:

  "Hayatını kaybeden gerilla cenazeleri, Malatya Adli Tıp morguna kaldırılmış ve orada bekletilmektedir. Biz Kürt halkı olarak hükümete açıkça sesleniyoruz; Kürtlerin çocuklarını katlederek onları bitiremezsiniz, Kürt halkının haklı mücadelesini bitiremezsiniz. İntikam naraları atarak Kürt sorununu çözemezsiniz. Dağda askeri imha operasyonları, ovada siyasi rehin operasyonları gerçekleştirilerek Kürtleri, özgürlük hareketini ve onun mücadelesini bitiremezsiniz. Kürt halkı olarak diyoruz ki, artık yetmedi mi? AKP iktidarı işte bu nedenle panik içinde sayın Öcalan’la görüşmeleri çıkmaza sokarak bu gelişmeleri durdurmak amacıyla yeniden imha siyasetini uygulamaya koymuştur. Halkımız Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını talep etmektedir. Silahlar susmalı, tutuklamalar durmalı, siyasi tutsaklar serbest bırakılmalıdır."

  Yapılan basın açıklamasının ardından grup, 5 dakikalık oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminde Kürtçe marşlar okundu. Sessizce dağılan grup, kent merkezinde güvenlik önlemi alan polislere de yuh çekti. Bu arada basın açıklamasının yapıldığı sırada esnaf da kepenk kapattı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı