Gündem Haberleri

  Hakkari yerine Adana'da eğitim görecekler

  A.A.
  19.08.2009 - 10:47 | Son Güncelleme:

  Türkiye genelinde tüm illerde üniversite ya da üniversitelere bağlı fakülte ve yüksek okullar açılmasına rağmen fiziki mekan ve akademik kadro yetersizliği, öğrencileri başka adreslere yönlendiriyor.

  Bu yıl Hakkari Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanan öğrencilerin tamamı Çukurova Üniversitesinde öğrenim görecek. 

  ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, Newsweek Dergisi'nin yaptığı değerlendirmede ilk 500 dünya üniversitesi arasında yer alan ÇÜ'nün, gerek donanımlı kampüsü, gerekse akademik kadrosuyla bir üniversiteden bekleneni fazlasıyla verdiğini söyledi.

  Akınoğlu, ÇÜ'nün, 12 fakülte, 4 yüksekokul, 8 meslek yüksekokul, 1 devlet konservatuvarı, 3 enstitü ve 23 araştırma ve uygulama merkezi, araştırma geliştirmeye verdiği önem ve donanımlı kütüphane, laboratuvarlarıyla Türkiye'nin geleceğine nitelikli bireyler kazandırma hedefinde olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
  “Üniversitemiz bu çabalarının yanı sıra başka üniversitelerin öğrencilerine de kucak açıyor. Gerek fiziki mekan, gerekse akademik kadro yetersizliği bulunan üniversitelerimize bu ihtiyaçlarını gidermede büyük katkı sağlıyoruz.
  Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri yaklaşık 10 yıldır olduğu gibi bu yıl da ilk üç yıllık eğitimlerini üniversitemizde alacaklar. Hakkari Üniversitesi Eğitim Fakültesini kazanan 125 öğrencinin tamamı da ÇÜ'de öğrenim görecek. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesine biz geçen yıl 20 öğrencimizi vermiştik. Bu yıl ise bu kez bu üniversitenin tüm hukuk fakültesi öğrencilerini ÇÜ'de konuk edeceğiz.”

  “İLK 500'DE 12, İLK 1000'DE 53 ÖĞRENCİ”

  Akınoğlu, ÇÜ'nün bu yıl 9 bin 553 öğrenci alacağını belirterek, “Yine bu yıl ilk 500'e giren 12, ilk 1000'e giren 53 öğrencinin tercihi ÇÜ oldu” dedi.

  Bu yıl Pozantı ilçesine de meslek yüksekokulu açtıklarını belirten Rektör Akınoğlu, bahçe bitkileri ve organik tarım bölümleri yer alan bu okula da her bölüm için 30'ar öğrencinin alınacağını kaydetti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı