Gündem Haberleri

  Hakkari-Van karayolu çığ düşmesi nedeniyle kapandı

  VAN, BİTLİS, HAKKARİ, (DHA)
  26.01.2006 - 12:44 | Son Güncelleme:

  Tüm yurdu etkisi altına alan karakış Doğu Anadolu'da hayatı felç ederken Hakkari'nin Van karayolu ve ilçe yollarında 30 ayrı noktaya çığ düştü. Can kaybının olmadığı çığ düşmelerinde ekipler yolları açmak için çalışma başlattı. Van’da şehirlerarası yolcu otobüsleri seferlerini iptal ederken, bölgede kardan 1000'e yakın yerleşim biriminin yolu kapandı. Kötü hava koşulları yüzünden İstanbul-Van uçak seferleri iptal edildi.

  Hakkari’de 3 günden beri etkili olan kar yağışı yüzünden Hakkari-Van, Yüksekova-Şemdinli, Hakkari-Çukurca karayolunun 30 ayrı noktasına çığ düştü. Meydana gelen çığ olaylarında can kaybı olmadı. Hakkari-Van karayolu öğle saatlerinde ekiplerin yoğun çalışması sonucu trafiğe açıldı. Kar kalınlığı Hakkari ve Bitlis’te 1 metreye ulaşırken, yüksek kesimlerde 2 metreyi aştı. Kar yağışı yüzünden Hakkari’de 112 köy ile 384 mezra, Bitlis’te 372, Van’da ise 122 köy yolu yolu ulaşıma kapandı. Karla mücadele ekipleri yolaçma çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Van’da kötü hava koşulları yüzünden şehirlerarası yolcu otobüs seferleri ile İstanbul-Van uçak seferleri iptal edildi.

  Karayolları 11'inci Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yoğun kar yağışı ve çığ yüzünden yüzünden Yüksekova- Şemdinli, Hakkari-Çukurca, Yüksekova-Dağlıca, Bitlis-Mutki devlet karayolunun ulaşıma kapandığını, yolaçma çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğünü belirtirken, sürücü ve vatandaşların son günlerde artan çığ olaylarına karşı dikkatli olmaları istendi.

  EVLER KARA GÖMÜLDÜ

  Kar esareti altında kalan Hakkari kent merkezinde bazı toprak evler adeta karlara gömüldü. Karla kaplı toprak evlerinin damlarını küreklerle kadınların kürümesi dikkat çekiyor. Bu arada kar yağışından dolayı Hakkari ve ilçelerine bağlı bir çok köye elektrik verilemiyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı