Gündem Haberleri

  Hakkari Valisi Türker sınır köyünde

  Serdar KARA/ÇUKURCA (Hakkari), (DHA)
  29.12.2009 - 15:39 | Son Güncelleme:

  HAKKARİ Valisi Muammer Türker, Irak sınırındaki Çukurça İlçesi'ne bağlı Köprülü Köyü'ne ziyarette bulundu. Vali Türker, köyülerle sohbet etti, sorunlarını dinledi.

  Köylüler, Üzümlü ve Derecik sınır kapılarını biran önce açılmasını istedi. Vali Türker, sınır kapılarının açılması konusunu, Cumhurbaşkanı Gül ve 8 bakana ilettiğini söyledi.

  Hakkari Valisi Muammer Türker, Çukurca İlçesi'nden Köprülü Köyü'ne geçti. Köylüler, Vali Türker'e büyük ilgi gösterdi. Mükerrem Akhanlı İlköğretim Okulu'nu gezen Vali Türker, öğrencilerle sohbet edip, öğrentmenlerin sorunlarını dinledi. Vali Türker, daha sonra köylülerle biraraya geldi. Köylüler, Vali Türker'den Üzümlü ve Derecik sınır kapısının biran önce açılmasını istedi. Vali Türker, bu konuyu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve 8 bakana ilettiğini belirterek, şöyle konuştu:

  “Benim görüşüm ‘Önce güvenlik sağlansın, Kuzey Irak'ta peşmerge denetimi sağlansın, PKK'nın denetimi bitsin, ondan sonra biz kapıyı açalım’ şeklinde değil. Önce biz kapıyı açmalıyız. O güvenliğin sağlanmasına vatandaş destek versin. Sadece askerle, polisle olmuyor. Vatandaş geçim kapısını temin edemezse güvenlik sorunu daha büyür, vatandaşa geçim kapısı verelim. Vatandaş o yol üzerindeki güvenliği biraz kendisi katkı sağlayarak temin etsin diye düşünmekteyim. PKK'lıların vatandaşlardan haraç alması kısa zamanda aşılacağı gibi, PKK da o yüzden gücünü kaybedecek ve bölge rahata kavuşacaktır.”

  Vali Türker'in geçiş güzergahları üzerinde geniş güvenlik önlemler alındı ve sinyal bozucu jammerlar makam aracına eşlik etti. Vali Türker, Çukurca Kaymakamı Abdullah Çiftçi'yi de makamında ziyaret ederek, ilçenin sorunları hakkında brifing aldı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı