GeriGündem Hakkari tarihinde bir ilk
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hakkari tarihinde bir ilk

Hakkari tarihinde bir ilk
refid:26116875 ilişkili resim dosyası

Hakkari’de yerel seçimleri resmi olmayan sonuçlara göre BDP’nin adayı Dilek Hatipoğlu, Diyarbakır'da da BDP'li Gültan Kışanak kazandı. Hatipoğlu'nun kazanmasıyla, Hakkari'de ilk kez bir kadın belediye başkanı oluyor. Tunceli Ovacık'ta ise TKP adayı kazandı.

Hakkari’nin ilk kadın belediye başkanı olan Hatipoğlu, İşletme Fakültesi mezunu. Evli 2 çocuk annesi Muşlu olan Hatipoğlu, seçimlere BDP’nin kadın kotasıyla girdi.

BDP’li Belediye Başkanı Dilek Hatipoğlu’nun resmi olmayan sonuçlara göre kazanmayı garantilemesinin ardından kutlamalar başladı. Belediye önünde toplanan vatandaşlar Kürtçe müzikler eşliğinde halay çekip havai fişek attı.

BDP'LİLER KUTLAMA YAPIYOR

Sandıkların açılmaya başlamasının ardından gelen sonuçları sinevizyondan izleyen BDP’liler, Belediye Başkan adayı Dilek Hatipoğlu’nun kazanmayı garantilemesinin ardından belediye binasının bulunduğu caddeyi kapatan partililer, kutlamalara başladı. Halay çekip havai fişek patlatan vatandaşlar ateşler yakarak Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı.

OVACIK'TA TKP KAZANDI

Hakkari tarihinde bir ilk

Tunceli'nin Ovacık İlçesinde de resmi olmayan sonuçlara göre Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) adayı Fatih Mehmet Maçoğlu kazandı. Böylece Türkiye'de ilk kez Türkiye Komünist Partisi belediye başkanlığını kazandı.

2009 yerel seçimlerinde CHP'nin Tunceli adayı olan Mustafa Sarıgül (isim benzerliği) seçimi kazanmış ancak 2013 yılı Temmuz ayında CHP'nin çözüm süreci ve anayasa yapım sürecindeki tutumunu protesto etmek için istifa etmişti. BDP'ye geçen Sarıgül, yine 2014 seçimlerinden bu partinin adayı olarak yarışa girmişti.

Ancak bugün yapılan seçim sonucunda kazanan ne BDP ne CHP adayı oldu. Başkanlık koltuğuna oturacak isim TKP adayı Fatih Mehmet Maçoğlu.

Ovacık'ta TKP ile Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) ortak hareket etti.

DİYARBAKIR'DA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINI BDP’Lİ KIŞANAK KAZANDI

Diyarbakır'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini resmi olmayan sonuçlara göre BDP'li Gültan Kışanak kazandı.

Siirt milletvekili olan 53 yaşındaki Gültan Kışanak, aynı zamanda BDP Eş Genel Başkanıydı. Kışanak evli ve 1 çocuk annesi...

Hakkari tarihinde bir ilk HAKKARİ VE TUNCELİ’DE SONUÇLAR BELLİ OLDU


Yorumları Göster
Yorumları Gizle