Gündem Haberleri

  Hakkari’de Kürtçe eylemi

  Rıdvan DALMAZ/HAKKARİ, (DHA)
  17.05.2010 - 14:57 | Son Güncelleme:

  KÜRT Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (Kurdi-Der) Hakkari Şubesi Başkanı Eyüp Bor, Kürt dilinin zengin bir yapıda olmasına rağmen, devletin bunu bitirmek ve sömürmek için elinden geleni yaptığını iddia etti.

  Bulvar Caddesi üzerinde bulunan KESK Hakkari Şubesi binası önünde toplanan ve aralarında Hakkari Belediye Başkan Yardımcısı Cemil Karanfil, Kesk Hakkari Şubesi Dönem Sözcüsü Cahit Balıkesir, Ses Şube Başkanı Musa Bor'un da bulunduğu yaklaşık 50 kişi, önce söylenen Kürtçe şarkılarla halay çekti, ardından da ellerinde taşıdıkları pankartlarla slogan atarak aynı cadde üzerinde bulunan Belediye binasına kadar yürüdü. Burada grup adına Kurdi-Der Hakkari Şube Başkanı Eyüp Bor, sözde 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı nedeniyle Kürtçe açıklama yaptı.

  Kürt dilinin zengin bir yapıda olmasına rağmen, devletin bunu bitirmek ve sömürmek için elinden geleni yaptığını iddia eden Eyüp Bor, şunları söyledi:

  “Diğer taraftan da Türkçe'nin okullarda zorunlu ders haline gelmesi Kürt dilini büyük ölçüde bitirme noktasına getirmiştir. Bu da devletin asimilasyon politikasından başka bir şey değildir. Ama Kürt halkı kendi dilinin zenginliğini farkına varmış ve onu sahiplenmiştir. Türkiye'de Kürtçe yayın yapan Azadiye Velat gazetesinin Kürtçe yayın yapmasından dolayı her defasında kapatma ile karşı karşıya kalması devletin ve hükümetin Kürt diline olan yaklaşımını en iyi şekilde belirtiyor.”

  Basın açıklaması sırasında kalabalık sık sık ‘Zımanıme rumetameye’ (Dilimiz onurumuzdur), ‘Jiyan Kurdi xeşe’ (Yaşam Kürtçe ile güzeldir) sloganları attı. Basın açıklamasının yapıldığı güzergahta polis ekipleri tarafından geniş güvenlik önlemleri alınırken, açıklamanın ardından kalabalık sessizce dağıldı. Kurdi- Der yetkilileri, basın açıklamasına katılanlara Kürtçe kitapçıklar dağıttı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı