GeriGündem Hakkani örgütünün lideri BBC'ye konuştu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hakkani örgütünün lideri BBC'ye konuştu

Hakkani örgütünün lideri BBC'ye konuştu
refid:18890020 ilişkili resim dosyası

Afganistan'daki Hakkani şebekesinden BBC’ye yapılan açıklamada, eski cumhurbaşkanı Burhaneddin Rabbani cinayetinin örgüt tarafından işlenmediği bildirildi.

Hakkani örgütünün lideri BBCye konuştu

Örgütün liderlerinden Siracüddin Hakkani ayrıca, Pakistan gizli servisi ISI ile bağlantıları olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Hakkani'nin kurucusu Celaleddin Hakkani'nin oğlu olan ve örgütün en önemli isimleri arasında sayılan Siracüddin Hakkani, güvenlik gerekçesiyle BBC'nin sorularını yüz yüze cevaplamadı.

Hakkani kendisine yazılı olarak ulaştırılan soruları ses kaydıyla yanıtladı.

Afgan güvenlik birimleri, Taliban'ın silah bırakmasının hedeflendiği Yüksek Barış Şurası'na başkanlık eden Rabbani'nin ölümünden Hakkani'yi sorumlu tutmuşlardı.

20 Eylül'de yaşanan olayda, Rabbani'nin kendisini Taliban elçisi olarak tanıtan bir intihar saldırganının sarığı içine sakladığı bombaları patlatması sonucu öldüğü açıklanmıştı.

"Biz öldürmedik"

Ses kaydında, "Rabbani'yi biz öldürmedik" diyen Siracüddin Hakkani Kabil'deki NATO birimlerine düzenlenen saldırıların ise Pakistan'daki yapılar tarafından düzenlendiğini belirtti.

Hakkani şebekesiyle Pakistan gizli servisi arasında bağlantı bulunduğu iddialarına da cevap veren Siracüddin Hakkani bu tip bir ilişkinin 1980lerde Sovyet işgali döneminden var olduğunu ancak Amerikan işgali sonrasında herhangi bir ülkenin istihbarat örgütüyle iş birliği yapılmadığını belirtti.

Siracüddin Hakkani, "cihat mücadelemizi bırakıp hükümette yer almamız yönünde çağrılar birçok ülkenin istihbarat birimleri tarafından bize ulaştırılıyor, ancak biz bunun amacının barış değil mücadeleyi bölmek olduğunun farkındayız" dedi.

Hakkani Pakistan gizli servisiyle iş birliği yaptıkları iddiasının "insanların kafalarını karıştırıp kendi başarısızlıklarını gizleme çabası" olduğunu söyledi.

Hakkani BBC'ye yolladığı ses kaydında Taliban lideri Molla Ömer'e tümüyle bağlı olduklarını vurguladı ve Pakistan devletine İslami değerlerine özen göstermeleri çağrısında bulundu.

Rabbani'nin ölümü üzerine, Afganistan cumhurbaşkanı Hamid Karzai Taliban'la müzakerelerin sona ereceğini, bunun yerine Pakistan'la diyaloga yoğunlaşılacağını açıklamıştı.

Amerikalı yetkililer, Kabil'deki büyükelçiliklerine düzenlenen saldırılardan ve Burhaneddin Rabbani'ye düzenlenen suikasttan Hakkani örgütünü sorumlu tutmuşlardı.

Hakkani, Taliban ile bağlantılı ancak örgütün hükümetle barış görüşmesi girişiminden rahatsız olan daha radikal bir grup olarak tanımlanıyor.

ABD, Hakkani'ye Pakistan istihbaratı ISI'nin yardımcı olduğunu öne sürmüştü.Yorumları Göster
Yorumları Gizle