Gündem Haberleri

  Hakkâri'de Sakal-ı Şerif izdihamı

  Behçet DALMAZ/HAKKÂRİ, (DHA)
  07.10.2007 - 11:18 | Son Güncelleme:

  HAKKÂRİ'de ilk kez ziyarete açılan Sakal-ı Şerif, izdihama neden oldu. Yüzlerce Hakkârili Sakal-ı Şerifi görmek için akın edince polis cami içinde güvenlik önlemi alıp izdihamı önlemeye çalıştı. İzdiham yine de önlenemeyince Sakal-ı Şerif’in bulunduğu cam kavanoz ve kutusu mimbere çıkarıldı.

  Kentte ilk kez ziyarete açılan Sakal-ı Şerif Müftü Mehmet Ali Öztürkçü tarafından Hacı Sait Camiine getirildi. Sakal-ı Şerif’in ziyarete açıldığını duyan yüzlerce kişi bir anda camiye akın etti. Hakkarililer Sakal-ı Şerif'in bulunduğu cam kavanoz ve kutusuna dokunmak için izdihama neden oldu. Aşırı izdihamdan dolayı Sakal-ı Şerif, caminin mimberine çıkarılıp imama teslim edildi. Sakal- ı Şerif mimberdeki imam tarafından ziyaretçilere uzaktan gösterildi. İzdihamdan dolayı Sakal-ı Şerif'i yakından görememenin üzüntüsünü yaşayanlar, bu kez de mimberin etrafında yığılmaya başladı. Bunun üzerine cami içinde güvenlik önlemi alan polis izdihamı önlemede büyük sıkıntı yaşadı. Sakal-ı Şerif'i yakından göremeyenler cep telefonlarıyla görüntü ve fotoğraf çekti. Bazı ziyaretçilerin gözyaşını tutamadığı Sakal-ı Şerif ziyareti sabaha kadar sürdü.

  Hakkâri Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, Sakal-ı Şerif’in Van Müftülüğü'nde muhafaza altıda tutulduğunu belirterek, resmi yazıyla Hakkâri'ye gönderilmesini istediklerini ve bu isteklerinin de kabul edilmesiyle kentte bir ilki yaşadığını söyledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı