Gündem Haberleri

  Hakimler terk etti

  Hürriyet Haber
  13.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türban zinciri eylemine katılan 30 kişinin DGM'deki duruşmasında, mahkeme heyetinin kararına rağmen türbanlı avukatlar dışarı çıkmadı. Bunun üzerine hákimler duruşmayı erteleyip, salonu terk etti.

  İçişleri Bakanlığı'nın yasaklamasına rağmen, yurt düzeyinde 11 Ekim 1998 günü gerçekleştirilen türban zinciri eylemine katılan yazar Abdurrahman Dilipak'ın da aralarında bulunduğu 30 sanığın yargılandığı davada, türban krizi yaşandı. Duruşmada, mahkeme heyetinin kararına rağmen türbanlı avukatların dışarı çıkmaması üzerine, hakimler salonu terk etti.

  Türbanlı öğrencilerin üniversitelere alınmaması nedeniyle, geçen yıl Ekim ayında yapılan 'türban zinciri' eylemine katılan 30 sanık hakkında, 3 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın görülmesine, dün İstanbul 1 No'lu DGM'de başlandı.

  Duruşmaya, tutuksuz yargılanan 30 sanıktan gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, Yeni Şafak Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Teker ile Nilüfer Pehlivan, Yeşim İğci, Fatma Zehra Güneşer, Serpil Yücel, Sezin Topçu, Fatma Zehra Yücel, Hatice Arslan, Reyhan Gök, Şule Uçar, Ayşe Maden, Dilek Ergen, Serenay Topçu, Aynur demirel, Ekrem Kızıltaş katıldı. Aralarında Hasan Celal Güzel'in de bulunduğu bazı izleyiciler içeri girebilirken, mahkeme heyetinin ayakta izleyici kabul etmemesi üzerine birçok kişi dışarıda kaldı.

  TÜRBANLI AVUKATLAR

  Sanıkların savunmasını aralarında İzmir Barosu'na kayıtlı avukatların da bulunduğu 55 avukat üstlendi. Sanıkların kimlik tesbitinden sonra Mahkeme heyeti sanık avukatlarından Macide Göç, Şeyma Dövücü, Hayriye Çiçek ve Gülfidan Sönmez'den başörtülerini çıkarmalarını istedi. Bunun üzerine söz alan avukat Şeyma Dövücü, bu konuda gerekli ihbarın baroya yapılıp, haklarında disiplin soruşturması başlatılabileceğini belirterek, duruşmaya devam etmek istediklerini söyledi.

  SALONDA KARGAŞA

  Mahkeme heyeti de, avukatların İstanbul Barosu'nun yayınladığı genelgedeki kılık, kıyafet kurallarına uymadıkları gerekçesiyle, ancak izleyici olarak salonda kalabileceklerini bildirdi. Diğer avukatların kararı protesto etmesi üzerine, salonda kargaşa çıktı. Avukatlar ve mahkeme heyeti arasında yaşanan tartışmanın devam etmesi ve avukatların dışarı çıkmaması üzerine, mahkeme heyeti duruşmaya ara vererek, dava dosyası ile salonu terk etti.

  HAKİMLER TERK ETTİ

  ‘Duruşmaya tekrar başlama koşullarının oluşmadığı’ kararını alıp, duruşmayı erteleyen heyet, salona geri dönmeme nedenini ve duruşma ile ilgili kararı bir tutanakla sanık ve avukatlara bildirdi. Tutanağı alan sanık avukatları ve sanıklar duruşma salonunu terk etti. Dışarıda bekleyen sanık yakınları da, dışarı çıkan grubu sloganla karşıladı. Grup, emniyet birimlerinin güvenlik önlemleri altında olaysız dağıldı.

  Türbana protesto

  Mahkemede sanıkların savunmasını İzmir Barosu'na kayıtlı olanların da bulunduğu 55 avukat üstlendi. Mahkeme heyeti, kadın avukatların türbanlarını açmalarını istedi. Avukatlar ise haklarındaki şikayetin baroya yapılmasını söyleyip, duruşmaya devam etmek istediler. Bunun üzerine mahkeme heyeti duruşmayı erteleyip, salonu terk etti.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı