Gündem Haberleri

  Hakime rüşvet gözaltısı

  Bahri KARATAŞ- Turaç TOP/ İZMİR,(DHA)
  23.10.2008 - 07:28 | Son Güncelleme:

  İzmir'de, çıkar amaçlı suç örgütü kurup, yüksekle faizle para vererek, geri dönüşümünü silahlı adamları aracılığıyla sağladığı ve haksız menfaat elde ettiği iddiasıyla tutuklu yargılanan işadamı V.O.Ç.'yi 350 bin YTL rüşvet karşılığında tahliye ettiği ileri sürülen 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı A.K polis tarafından yakalandı. Hakim Evi'nde gözaltına alınan A.K.'nin emniyette sorgusunun sürdüğü bildirildi.

  İzmir'de tahliye karşılığı rüşvet almakla suçlanan 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı A.K. ile birlikte 9 avukatın da aralarında bulunduğu toplam 17 kişi ‘yengeç’ adı verilen operasyonla gözaltına alındı. Hakim A.K.'nin kardeşi H.K. ile avukat olan yeğeni M.K.'nin de gözaltına alınanlar arasında olduğu belirtildi.

  Daha önce de Kayseri’de görev yaparken bir hakim ve savcıyı rüşvet alırken yakalayıp, meslekten attıran Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök’ün talimatıyla gerçekleştirilen operasyonun teknik takibinin 6 ay önce başladığı, dün akşam saatlerinde para teslimin yapılması üzerine gözaltılar için düğmesine basıldığı öğrenildi.

  Yargı camiasında büyük şok etkisi yaratan rüşvet operasyonu İzmir’de Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök’ün talimatıyla başladı. Cezaevinde bulunan bazı tutukluların, avukatlarının kendilerine, para karşılığı serbest bırakılabilecekleri yönünde teklif getirdiğini yazılı olarak bildirip şikayette bulununca, olayla ilgili olarak çok yönlü araştırma başlatıldı. Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök’ün talimatıyla 6 ay önce İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Ekipleri sıkı bir teknik takip başlattı.

  AVUKATIN İŞYERLERİNE KAMERA

  Avukatların kendi aralarındaki görüşmeleri ve mahkeme başkanı A.K. ile yaptıkları görüşmeler tek tek kayıt altına alındı. Kayıtlarda mahkeme başkanı A.K.’nin, kardeşi H.K. aracılığıyla, cezaevinde bulunan ve dosyasına baktığı çete lideri olmakla suçlanan 38 yaşındaki V.O.Ç.'nin tahliyesi için anlaşma yaptığı tespit edildi. Bu bulgular üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Adalet Bakanlığı’ndan mahkeme başkanı ve birlikte hareket ettiği avukatlar için soruşturma ve operasyon izni aldı.

  RÜŞVET PARASI MUĞLA'DA VERİLDİ

  Dün V.O.Ç.'nin tahliye edilmesi üzerine, Savcı Murat Gök, operasyona başlanması talimatı verdi. Teknik takibe alınan zanlılardan olduğu belirtilen, hakim A.K.’nin yeğeni, İzmir Barosu avukatlarından M.K.’nin Muğla’nın Ortaca İlçesi'ne, rüşvete konu parayı almaya gittiği öğrenildi. Takip eden polis, Muğla Barosu’na kayıtlı avukat A.E.'den tahliye karşılığı hazırlanan ve polis tarafından seri numaraları alınmış, kayıt altındaki rüşvet parasını alan M.K.'yi suçüstü yakaladı. Muğla’daki operasyonun sonuçlandığı haberi üzerine bir polis ekibi de mahkeme başkanı A.K.’yi gözaltına almak için Karşıyaka’daki evine baskın yaptı. Başkanı evinde bulamayan polisler, yine Karşıyaka’da bulunan Bostanlı Hakimevi’ne gitti. İzmir 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı A.K. rüşvet suçlamasıyla gözaltına alındı.

  Mahkeme başkanı, avukat yeğeni ve rüşvet parasını veren avukat A.E’yi gözaltına alan polisler, uzun süre teknik takibe alınan ve başkanla rüşvet ilişkisi içinde bulunduğu iddia edilen İzmir Barosu avukatlarından N.Ç., A.D., B.Ö., S.K., M.İ.'yi, Muğla Barosu avukatlarından E.Ç., İ.C. ve hakim A.K.'nin kardeşi H.K.'yi de gözaltına aldı. Sabaha kadar rüşvet operasyonunda gözaltına alınanların sayısı 17’yi bulurken, operasyonun sürdüğü ve aranan kişilerin bulunduğu öğrenildi.

  RÜŞVETİN BONUSU

  Devam eden operasyon kapsamında mahkeme başkanı dahil bütün gözaltına alınanların telefonlarının dinlenip, gizli kameralarla izlendikleri belirtildi. Operasyon için polisin özel bir biriminin, İzmir Adalet Sarayı önünde ve içinde yakın takip yapıp, sade vatandaş gibi adliyede gezinerek, gözaltına alınan avukatlarla diyalog kurdukları, bu şekilde rüşvet çarkının içine kadar girdikleri anlaşıldı. Ayrıca gözaltına alınan ve teknik takibi yapılan mahkeme başkanı A.K.’nin kayıt altına alınan telefon görüşmelerinde, ‘V.O.Ç.’in serbest bırakıldığı bilgisini karşı tarafa verdiği, beraberinde tahliyesine karar verdiği kardeşi A.Ç.’in ise ‘bonusu’ olduğunu söylediği iddia edildi. Gözaltılar ve aramalar gün boyu devam ederken mahkeme başkanı A.K.’nin bugün adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

  TAHLİYE EDİLEN ELE VERMİŞ

  Mahkeme başkanın A.K.’nin gözaltına alındığı rüşvet çarkıyla ilgili olarak cezaevinden savcılığa mektup yazanlardan birinin de V.O.Ç. olduğu, kendisinden tahliye edilmesi karşılığında para istendiği yönünde şikayette bulunduğu belirlendi. V.O.Ç.'nin, rüşvet olarak istenen parayı temin ettirerek, kendisini para karşılığı tahliye edeceğini iddia eden mahkeme başkanı ve onunla birlikte çalışan diğer kişileri yakalattığı ortaya çıktı.

  V.O.Ç: ÖNCE 1 MİLYON EURO İSTEDİLER

  Cezaevinden tahliye edilen V.O.Ç. bugün öğle saatlerinde Çınarlı semtindeki İzmir Emniyeti Kaçakçılık ve Organize suçlarla Mücadele Şubesi'ne geldi. V.O.Ç. içeri girmeden önce basın mensuplarına, “19 aydır tutukluydum. Cezaevine ilk girdiğimde tahliye için benden 1 milyon euro istediler, bugüne kadar düşe düşe bu rakamı indiler” dedi.

  DURUŞMA DÜN YAPILDI

  Dün saat 14.00’te, V.O.Ç.'nin de aralarında bulunduğu 12 sanığın ‘çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, tefecilik, usülsüzlük, tehdit’le suçlandıkları 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın son duruşması yapıldı. Duruşmanın sonunda tutuklu sanıklardan ikisi hakkında tahliye kararı çıktı. Tahliye edilenlerden biri V.O.Ç., diğeri kardeşi A.Ç. oldu. Cezaevinde işlemler tamamlanıp iki kardeş serbest bırakıldıktan sonra avukat A.E. de parayı teslim etti.

  AYNI İSİMLİ YEĞENLERİ KARIŞTI

  İzmir'de, çete lideri olmakla suçlanan V.O.Ç.'yi 350 bin YTL rüşvet karşılığında tahliye ettiği iddiasıyla gözaltına alınan 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı A.K.'nin aynı isimli yeğenleri karışıklığa neden oldu. A.K.'nin M.K. isimli iki yeğeninin bulunduğu, bu yüzden gözaltına alınanın önce avukat olan yeğeni M.K. sanıldığı, ancak sonradan market işleten M.K. olduğunun anlaşıldığı belirtildi.

  MÜFETTİŞ DE GELDİ

  Yürütülen rüşvet soruşturması kapsamında Adalet Bakanlığı'ndan müfettişin de geldiği, başından beri gelişmeleri takip ettikleri öğrenildi. Hakim A.K.'nin soruşturmanın tamamlanmasının ardından İzmir Adliyesi'ne gönderileceği, savcının tutuklanmasını talep etmesi durumunda İzmir'de örgütlü suçlara bakan iki mahkemeden biri olan 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edileceği, hakkında dava açılırsa Yargıtay 6'ıncı Ceza Dairesi'nde yargılanacağı öğrenildi. A.K.'nin, gözaltına alınmadan önce başsavcı yardımcılarından birinin, bir evrakla ilgili konuşmak istediğini söyleyerek çağırdığı Karşıyaka Bostanlı'daki Hakimevi'nde gözaltına alındığı da ortaya çıktı.

  VEKALETLE BAĞLANTI İDDİASI

  Gözaltındaki avukatlardan A.E.'nin hakim A.K.'nin avukatı olduğu, tutuklu sanık yakınlarıyla bağlantı kurup, tahliye için yardımcı olabileceğini söylediği, inanmayanlara vekaleti gösterdiği iddia edildi.

  ZANLILARDAN 15'İNİN İSİMLERİ

  Hakim A.K., kardeşi H.K., yeğeni M.K., İzmir Barosu avukatları B.Ö., M.İ., N.Y., S.K., A.D., Muğla Barosu avukatları E.Ç., İ.C., A.E., diğer zanlılar A.M., H.Ş., H.E.Y., deri firması sahibi M.Ç..

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı