Gündem Haberleri

  Hakim: Maktule toplumsal kayıp

  Aziz ÖZEN/İSTANBUL
  30.06.2017 - 23:00 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Temel Tasarım Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Aytanga Dener (54), 17 Ocak 2014 günü Üsküdar Zeynep Kamil Hastanesi önünden, Salih Karabudak’ın (50) kullandığı minibüse bindi.

  Dener, henüz minibüsün basamağında olmasına ve yerine oturmamasına rağmen, Karabudak aracın kapısı açık bir şekilde aniden hareket edince, dengesini kaybederek düştü. Minibüsün tekerleğinin altında kalan Dener, yaşamını yitirdi.

  Soruşturmayı yürüten Anadolu Cumhuriyet Savcılığı, tutuklanan minibüs şoförü hakkında, ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. Anadolu 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde yaklaşık 3.5 yıl süren davanın karar duruşmasında, Hâkim Tamer Akgökçe, sanık Karabudak’ın tam ve asli kusurlu olduğunun kanıtlandığı ve cezalandırılması gerektiği vicdani kanısına ulaşıldığını kaydetti ve 6 yıl hapis cezasına çarptırdı.

  Sanığın sabıkasız oluşu ve iyi halini de dikkate alan Akgökçe, 5 yıl hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Akgökçe, gerekçeli kararında şu ifadelere yer verdi: ”Maktulenin bir bilim kadını olduğu, doçentlik unvanına sahip olduğu, ulusal ve uluslararası düzeyde eser veren, kitapları bulunan bir kişi olduğu, bu anlamda birçok öğrenci yetiştirmiş, eserleriyle bilime katkı sunmuş, varlığının devamı halinde birçok öğrencinin yetişmesine, birçok bilim kadını ve erkeğinin ortaya çıkmasına neden olacak bir kişi olduğu anlaşılmaktadır. Bu anlamda, Doç. Dr. Aytanga Dener’in böylesi bir kazada ölümü, kendisi ve ailesinin yanı sıra toplum ve kamu açısından da bir kayıptır.” 

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı