GeriGündem Hakim kararını açıkladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hakim kararını açıkladı

Hakim kararını açıkladı
refid:19699427 ilişkili resim dosyası

İnternet andıcı soruşturması kapsamında Genelkurmay Eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanmasına karar veren Hakim Vedat Dalda, karara yapılan itirazı reddetti ve ‘tutuklama kararının yerinde olduğunu’ ifade etti.

Hükümet aleyhine kara propaganda yapılması amacıyla kurulduğu iddia edilen internet siteleriyle ilgili yürütülen internet andıcı soruşturma kapsamında Genelkurmay Eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un geçtiğimiz günlerde "Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak ve cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçlarından tutuklanmıştı. Başbuğ, İstanbul Nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Vedat Dalda tarafından tutuklandı. Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer de itiraz ederek kararı veren hakimin bir kez daha inceleme yapmasını istemişti. Hakim Vedat Dalda’nın kararını geri almaması durumunda ise itirazın İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi heyetince incelenmesini istemişti.

SAVCI MÜTALAA VERDİ

Bunun üzerine Hakim Vedat Dalda, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız’dan bir kez daha inceleme yaparak mütalaa vermesini istedi. Savcı Cihan Kansız mütalaasında Başbuğ’un tutukluluğunun devam etmesi gerektiğini bildirdi.

HAKİM İTİRAZI REDDETTİ

Mütalaanın ardından Avukat Sezer’in kararını inceleyen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Vedat Dalda, "Şüpheli İlker Başbuğ hakkında toplanan deliller, suçların vasıf ve mahiyeti, şüphelinin üzerine atılı suçları işlediğine ilişkin kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların varlığının halen devam ediyor olması, suçun CMK’nın 100. maddesinde yer alan tutuklamayı gerektirir suçlardan olması nedenleriyle itirazın yerinde görülmediğini ve tutuklama kararının yerinde olduğunu ifade etti.

İTİRAZI ŞİMDİ HEYET DEĞERLENDİRECEK

Kararda, itirazın incelenmesi için dosyanın tüm ekleriyle birlikte İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi heyetine gönderildiğini de belirtildi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle