Gündem Haberleri

  HAK-PAR Genel Başkanı Bucak tutuklandı

  Hasan KIRMIZITAŞ/ŞANLIURFA, (DHA)
  01.10.2007 - 15:43 | Son Güncelleme:

  HAK ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı Şevket Sertaç Bucak, yaptığı bir konuşmada ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği’ gerekçesiyle tutuklandı. Mahkeme heyeti, Bucak’ın tahliyesi için 20 bin YTL kefalet ücreti belirledi.

  Susurluk skandalının önemli isimlerinden DYP eski milletvekili Sedat Bucak’ın akrabası olan, Uluslararası Kürt İnsan Hakları Merkezi kurucusu ve HAK-PAR Genel Başkanı Sertaç Bucak hakkında, Nisan ayında Şanlıurfa’da partililerle düzenlediği toplantıda halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden konuşmalar yaptığı gerekçesiyle, Cumhuriyet Başsavcılığı’nca suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusunun ardından kendisine ulaşılamayan ve hakkında yakalama müzekkeresi çıkarılan Bucak, bugün beraberinde avukatı Ali Fuat Bucak ile birlikte Şanlıurfa Adliyesi’ne gelerek Cumhuriyet Savcısı'na ifade verdi. İfadesinin ardından, ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçundan tutuklama talebiyle nöbetçi 1' Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Mahkemede, çiftçilik yaptığını ve yıllık gelirinin 20 bin YTL olduğunu belirten Bucak, savunmasında şöyle dedi:

  “Konuşmalarımda amacım Türkiye’yi bölüp Kuzey Irak’taki Kürt yerel yönetimi ile bir araya getirmek değildir. Ben HAP-PAR Genel Başkanıyım, şiddete karşıyım. Bunu da her yerde dile getiririm. Nisan ayında Şanlıurfa’ya geldim, kendi davetlilerimize bir konuşma yaptım. Konuşmamın seçim arifesine gelmesi sonrasında ifadeyi ilk kez verebiliyorum. Bunda bir kastım yoktur. Benim amacım barış ve demokratik yolla bu ülkedeki herkesle uzlaşma yapmaktır.”

  20 BİN YTL KEFALET YATIRIRSA BIRAKILACAK

  Savunmasının ardından mahkeme, Bucak’ın, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek suçundan tutuklanmasına karar verdi. Daha sonra, Bucak’ın üzerine atılı olan suçun vasıf ve mahiyeti ile uzun süredir ifadesinin alınmaması ile ekonomik gücü göz önünde bulundurularak 20 bin YTL kefaletle tahliyesi kararlaştırıldı. Bucak, 20 bin YTL kefalet ücreti ödenene kadar Şanlıurfa Cezaevi’ne gönderildi.

  Avukat Ali Fuat Bucak ise tutuklamaya itiraz etti. Bucak, müvekkilinin tamamen barışçıl, demokratik yollarla ve legal olarak siyasi çözümden ibaret ifadeleri bulunduğunu, 20 bin YTL kefalet ücretinin oldukça yüksek bir rakam olduğunu ve bu miktarı bulmanın zor olacağını söyledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı