Gündem Haberleri

  Hak-İş İstanbul'da 1 Mayıs'ı kutlamıyor

  Hürriyet Haber
  29.04.2004 - 10:18 | Son Güncelleme:

  Hak-İş Genel Başkanvekili Yusuf Engin, İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamaları için konfederasyonların farklı alanlar talep ettiklerini anımsatarak, ''Bu bölünmenin tarafı olmayacağız. İstanbul'da her iki yerde yapılacak mitinge de katılmayacağız'' dedi.

  Engin, yaptığı açıklamada, 1 Mayıs'ın birçok kez Hak-İş, Türk-İş, DİSK, KESK ve diğer örgütlerce ortak kutlandığını anımsattı.

    

  Ancak bu yıl konfederasyonların, 1 Mayıs'ı İstanbul'da farklı alanlarda kutlamada ısrarcı olduklarını ifade eden Engin, yoğun çabalara rağmen beraberliğin sağlanamadığını ve ortak bir kutlama alanı belirlenemediğini söyledi.

    

  Böyle bir görüntünün, emeğin bölünmüşlüğü ve ileriye dönük sonuçları bakımından son derece üzücü ve yanlış olduğunu dile getiren Engin, ''Bu sene bölünme sözkonusu oldu. Bölünmenin tarafı olmayacağız. İstanbul'da her iki yerde yapılacak mitinge de katılmayacağız'' dedi.

    

  Engin, ancak Hak-İş üyelerinin, Türkiye genelindeki diğer bütün 1 Mayıs kutlamalarına katılacaklarını belirtti.

    

  Öte yandan, Yusuf Engin, yaptığı yazılı açıklamada da Hak-İş olarak, çalışanların sorunlarını, taleplerini ve beklentilerini içeren1 Mayıs Bildirgesi hazırladıklarını ifade etti.

    

  Engin, bildirgede, küreselleşmenin getirdiği fakirlik, gelir adaletsizliği, eşitsizlik, savaş, işgal ve sömürüye karşı çıkıldığını, iktidardan beklentilerin sıralandığını, istihdam, özelleştirme, örgütlenme, hak ve özgürlükler gibi temel sorunlara dikkat çekildiğini bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı