Gündem Haberleri

  Haiti'de BM askerleri göstericilere ateş açtı: 2 ölü

  (a.a.)
  13.02.2006 - 21:33 | Son Güncelleme:

  Haiti'de Ürdünlü BM barış gücü askerlerinin, göstericilere ateş açması sonucu 2 kişinin öldüğü bildirildi.

  Olayın başkent Port-au-Prince'de meydana geldiğini belirten görgü tanıkları, 2 kişinin öldüğünü, 4 kişinin yaralandığını söylediler. Göstericilerin, Haiti devlet başkanlığı seçiminin sonuçlarını açıklayan seçim yetkililerinin kaldığı bir oteli bastıkları belirtildi.

  Bu arada Associated Press ajansının muhabiri, olayda ölen kişinin cesedini sokakta yatarken gördüğünü belirterek, bu kişinin üzerinde devlet başkanlığı seçiminin önde gelen adaylarından Rene Preval'in resmi yer alan bir bluz olduğunu kaydetti.

  Göstericilerin, seçim komisyonunu, Preval'in ilk turu kazanmasını önlemek için oy sayımını etkilemekle suçladığı kaydedildi.

  Bu arada, BM'nin Haiti'deki İstikrar Misyonu (Minustah) iletişim direktörü David Wimhurst, BM barış gücü askerlerinin göstericilere ateş açtığı şeklindeki haberleri yalanlayarak, askerlerin sadece ”havaya uyarı ateşi açtıklarını” ve daha sonra kimliği bilinmeyen kişilerin açtığı ateş sonucu yaralananlar olabileceğini söyledi.

  Wimhurst, “Biz, kesinlikle göstericilerin üzerine değil, havaya ateş açtık, yaralılar Minustah'dan kaynaklanmıyor, bizden sonra ateş açıldığını duyduk” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı