Gündem Haberleri

  Hain saldırı için kim ne dedi

  www.hurriyet.com.tr
  05.10.2008 - 10:45 | Son Güncelleme:

  Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nin Irak sınırındaki Aktütün Jandarma Sınır Karakolu'na teröristler saldırdı. Çatışmalarda 15 asker şehit olurken, 2 uzman erbaş ise kayboldu. Çıkan çatışmada 23 terörist ölü ele geçirildi. Uzman isimler hain saldırıyı değerlendirdi.

  Emekli Orgeneral Edip Başer:

  Bir terör örgütünü bütünüyle yok etmek ya da etkisiz hale getirmek oldukça zor. Terör örgütünün can damarlarını etkisiz hale getirmelisiniz. Terör örgütünün finans kaynakları ve lojistik desteği kesilmedikçe terör örgütünü bütünüyle yoketmek oldukça zor. Geriye 3-5 kişi de kalsa terörün kullandığı insanlık dışı yöntemler devam edecek. Ya da dağdan böyle baskın tarzında Mehmetçiklerimize saldırıda bulunacak. Arkalarında siyasi destek gördükçe buna fırsat bulacaklar. Ve biz de maalesef şehit vermeye devam edeceğiz.

   

  AKTÜTÜN KARAKOLU'NUN FOTOĞRAFLARI

  CHP'li Mustafa Özyürek:

  PKK'yı ortadan kaldıracak bir operasyon yapmak lazım. Bunları yapmayınca bizi üzen böyle saldırıları yapıyorlar.

  Sınırötesi yetkisini almak da yetmiyor. Bunu etkin bir şekilde kullanmak lazım. Geçen dönem sınırötesi yapıldı ama hedeflere ulaşılmadan askerlerimiz geri çağrıldı.

   

  DHA muhabiri Behçet Dalmaz:

  Kritik noktadaki karakola saldırı düzenlendi. İran, Irak ve Türkiye üçgeninde bir bölge. Bölgede operasyonalr devam ediyor. Bölge tamamen ateş çemberi altına alınmış durumda.

   

  MHP'li Oktay Vural:

  Hükümet, sınırötesi operasyon kararı alınmasına bile ayak sürümüştü. PKK ile topyekün bir mücadele gerekiyor.Hükümet terörle mücadele konusunda hangi adımları attı? Milletimiz 'PKK'nın son çırpınışlarıdır' açıklamaları karşısında PKK'nın bertaraf edileceği yolunda bir hareket bekliyor.

   

  USAK Başkanı İhsan Bal:

  Türkiye ilk defa bu kadar geniş kapsamlı demokratikleşmeyi gerçekleştirdi. PKK'nın bugün gelmiş olduğu noktada avantajlarının bir çok kısmını kaybettiği ortada. PKK'lıların üç günde biteceğini düşünmek bizi yanıltır. Önemli elemanlarını kaybeden örgüt ciddi bir saldırı yapmak için sabah akşam çalışıyordu. Ve bunu gerçekleştirdiler. DTP çıkıp bu saldırıyı kınamalıdır. Operasyonel bazda böylesine büyük bir saldırı araştırılmalıdır. Bizi ne kadar yalnızlığa ve ayrılığa mahkum etmek istiyorsa biz de halk olarak birlik içinde olduğumuzu göstermeliyiz. Barış ve kardeşliği gösterecek bir sokak duruşuna ihtiyacımız var. Tezkerenin yaklaştığını ve bu nedenle böyle bir operasyonun yapıldığını düşünmüyorum ben. Bu tahrik eden bir saldırı.

   

  Nihat Ali Özcan (Terör uzmanı):

  Bundan sonraki süreçte PKK'nın hareketleri de azalacak. Bunda son tezkerenin de Meclis'e sevkedilmesiyle kamuoyunda baskı yaratılması da yatıyor.Bu çatışmalar maalesef zaman zaman olacak.

   

  Ercan Çitlioğlu (Bahçeşehir Üniveristesi Öğretim Üyesi):

  Kıbrıs Adası'nın üçte biri büyüklüğündeki alanda 60 kişiyi arıyorsunuz. Sürekli yer değiştiriyorlar. Yerlerini tespit etmek zor. Bunları bilerek yorum yapmakta fayda var.

  TBMM Başkanı Toptan: 

  TBMM Başkanı Köksal Toptan, 15 askerin şehit olmasından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Devletimizin bölünmez bütünlüğüne yönelik yapılan bu hain saldırılar asla amacına ulaşamayacaktır. Hükümetimize ve kahraman ordumuza güvenimiz tamdır” dedi.

  TBMM Başkanı Toptan, Hakkari Şemdinli'de teröristlerin Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü'ne düzenlediği silahlı saldırıda 15 askerin şehit olması nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'a başsağlığı mesajı gönderdi. Toptan, mesajında şunları kaydetti:

  “Kanlı terör örgütünün Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü'ne yönelik düzenlediği hain saldırıda 1 astsubay, 6 uzman erbaş, 8 erbaş ve er olmak üzere 15 güvenlik görevlisinin şehit olmasından derin üzüntü duydum.Yüreğimizde büyük yaralar açan bu saldırılar, terörle mücadele konusundaki kararlılığımızı daha da arttırmaktadır.Devletimizin bölünmez bütünlüğüne yönelik yapılan bu hain saldırılar asla amacına ulaşamayacaktır. Hükümetimize ve kahraman ordumuza güvenimiz tamdır.Teröristlere hak ettikleri cevabın en sert şekilde verileceğinden kuşkumuz yoktur.Devletimizin ve milletimizin güvenliği, bağımsızlığı ve özgürlüğü uğruna şehit düşen kahraman askerlerimize Allah'tan rahmet, şahsınızda ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve büyük Türk Milletine başsağlığı diliyorum. Yaralı askerlerimize de acil şifalar temenni ediyorum.”

  CHP lideri Baykal:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Hakkari'deki çatışmada 15 askerin şehit olması nedeniyle Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'a başsağlığı mesajı gönderdi.

  CHP Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre, Baykal'ın, Orgeneral Başbuğ'a gönderdiği mesaj şöyle: “İslam dünyası ve ülkemiz Ramazan Bayramı'nı kutlarken, insanlık suçu terör, bir siyasi projeye dayalı çirkin ve karanlık yüzünü yeniden gösterdi. Hakkari Şemdinli Aktütün Karakolu ve karakolu korumakla görevli askeri birliğimiz basıldı. Bu kalleşçe saldırı sonucu 15 askerimizi kaybettik, temas kurulamayan Mehmetçiklerimiz ve yaralılar var. Büyük bir üzüntü ve acıyla karşılanan bu saldırıyı nefretle kınıyor, alçakça yapılan saldırıda şehit olan askerlerimize rahmet, şahsınızda milletimize, şehitlerimizin aile ve yakınlarıyla Türk Silahlı Kuvvetlerine başsağlığı, sabır; yaralılara acil şifalar dilerim.”

  MHP lideri Bahçeli:

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Türkiye hem silahlı terörle hem de etnik bölücülükle mücadelede tarihi bir yol ayrımındadır” dedi.

  Bahçeli, Şemdinli Aktütün sınır karakoluna yönelik saldırı ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, 15 askerin şehit edilmesinin milleti derinden yaraladığını ve öfkelendirdiğini belirtti.

  Bu saldırıyı nefretle lanetlediğini ifade eden Bahçeli, “Güvenlik güçlerimizin terörle mücadelede sergilediği üstün başarılara rağmen, terör saldırılarının tırmanarak sürmesi Türkiye Cumhuriyeti'nin komşu devletten beslenen açık bir saldırı ve tehdit altında olduğunu bir kez daha ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde ortaya koymaktadır” dedi.

  Etnik bölünmeyi amaçlayan kanlı terörün ve tahriklerin hedefinin Türkiye'nin milli birliği, toprak bütünlüğü ve milli varlığı olduğunu belirten Bahçeli, Türkiye'nin hem silahlı terörle hem de etnik bölücülükle mücadelede tarihi bir yol ayrımında olduğunu kaydetti.

  Konunun artık “milli güvenliği küresel güçlerin iznine ve müsamahasına bırakamayacak kadar ciddi, vahim ve son derece önemli hale geldiğini” ifade eden Bahçeli, terörle mücadelede partiler üstü bir anlayışla milli bir seferberlik başlatılmasının artık kaçınılmaz olduğunu belirtti. Bahçeli, şunları kaydetti:

  “Özellikle son aylarda hedef gözetmeksizin yoğunlaşan terör eylemleri iktidarın mücadelede aldığı tedbirlerin yetersizliği konusunda yaygın bir kanaat oluşturmaya başlamıştır.

  Hükümet bölücü teröre karşı ülke sathında ve sınır ötesinde etkili ve amansız bir mücadele verilmesi ve terör unsurlarının gerçek anlamda tasfiyesi için siyasi irade ve kararlılık sergilemeli ve bunun için gerekli tüm tedbirleri vakit geçirmeden almalıdır. MHP bunlara tam destek vermeye hazırdır.

  Bu çerçevede güvenlik güçlerimizin terörle mücadele için ihtiyaç duydukları yetkilerle donatılması, bu konularda yaşanan sıkıntıların giderilmesi ve bölücülüğün bütün yönleriyle ortadan kaldırılması amacıyla gerekli yasal düzenlemeler süratle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne getirilmelidir.

  İç çatışma ve bölünme dinamiklerini harekete geçirmeyi amaçlayan hain tahriklerin son dönemde tırmanması üzerinde de durulmalı, sol olarak Balıkesir'de yaşanan üzücü olaylar hepimiz için uyarıcı olmalıdır.

  Türkiye'yi bir kardeş kavgasına sürüklemeyi amaçlayan bu tahriklerin sonuçsuz bırakılması iktidarı ve muhalefetiyle hepimizin ortak görevi ve sorumluluğudur.

  Milliyetçi Hareket Partisi bu konuda bugüne kadar sürdürdüğü sorumlu ve sağduyulu tutumunu bundan sonra da koruyacaktır.

  Bu elim hadiseyi nefretle karşılıyor, devletimizin bağımsızlığı, milletimizin birliği uğruna kahramanca görev yapan askerlerimizden şehit olanlara Cenab-ı Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar, ailelerine, aziz milletimize ve silah arkadaşlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.”

  Devlet Bakanı Cemil Çiçek:

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Aktütün Jandarma Sınır Bölüğü'ne düzenlenen saldırının tezkerenin mecliste görüşüleceği günlerin arifesine denk gelmesinin manidar olduğunu söyledi.

  Başbakan Yardımcısı Çiçek, bayram tatilini geçirdiği Güral Otel'de gazetecilerin soruları üzerine, terörün Türkiye, Orta Doğu ve dünyanın gerçeği olduğunu ifade etti.

  Hakkari'den gelen üzücü haberin herkesi yürekten yaraladığını kaydeden Çiçek, şöyle konuştu:

  “Gerçekten bu haber milletçe hepimizi yürekten yaralamıştır. Bu vesileyle bütün şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Milletimizin başı sağ olsun. Saldırının tam da tezkerenin mecliste görüşüleceği günlerin arifesine gelmesi ayrıca manidardır. Maalesef terör Türkiye'nin, Orta Doğu'nun ve dünyanın gerçeğidir. Türkiye terörle mücadelesini kendi imkan ve kabiliyetleriyle bugüne kadar sürdürmüştür. Bu mücadeleyi sürdürürken zaman zaman hepimizin yüreği yansa da şehitler de verilmiştir. Ancak şunu bilmek gerekir ki terörle mücadele mevsimlik bir mücadele değil, tek tedbirle, tek operasyonla sona erdirilecek bir bela da değildir.”

  “TERÖR, ULUSLARARASI POLİTİKANIN ENSTRÜMANI”

  Irak'ta yaşanan olumsuz gelişmelerin otorite boşluğu ve zaman zaman himayeye varan destek nedeniyle Türkiye'yi terör eylemlerine daha açık hale getirdiğini kaydeden Çiçek, bütün zorluklara rağmen Türkiye'nin kendi imkanlarıyla mücadelesini en sıkı ve kararlı şekilde sürdürdüğünü bildirdi.

  Geçen yıl meclisten sınır ötesi operasyonlarla ilgili yetki alındığını ifade eden Çiçek, şöyle devam etti:

  “Hükümet olarak tezkerenin bir yıl daha uzatılmasını uygun gördük ve önümüzdeki çarşamba günü muhtemelen TBMM'de görüşülecek. Burada söylemek istediğimiz şey şu. İster Türkiye içinde, ister Türkiye dışında (Silahlı Kuvvetler'in teröre yönelik operasyonları dahil) çok yönlü mücadele sürdürüyoruz, sürdürmeye devam edeceğiz. Ancak şunun da farkındayız ki uluslararası iş birliği olmadan terörle mücadelede zaman zaman sıkıntı yaşanıyor. Maalesef terör, uluslararası politikanın bir parçası olarak bugün bir enstrüman olarak kullanılıyor. Bunun için samimi ve kararlı iş birliği yok. Türkiye kendi çabası ve gayretiyle bu mücadelesini sürdürüyor, sürdürmeye devam edecektir.”

   
   
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı