GeriGündem Hain
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hain

Hain
refid:21572218 ilişkili resim dosyası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de orduyu geriletmek, ABD’nin çıkarlarını korumak için medya yapılanmasına ihtiyaç var. Erdoğan’dan gereğinin yapılacağının teyidi alındı” içerikli 6 Haziran 2003 tarihli WikiLeaks belgesini göstererek, “Kendi ülkesinin çıkarlarını korumayan adama ‘Hain’ denir. Bu belge doğru mudur?” diye sordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Ortak Çalışma toplantısının açılışında konuştu. Neşet Ertaş’ın cenaze töreninde Başbakan Erdoğan’ın yaptığı konuşmayı eleştiren CHP Lideri, “Cami avlusunda halk ozanının naaşını istismar edebilirsiniz, ettiniz de. Ama ben Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bu belgenin içerdiği konuları açıkça sormak istiyorum. Bu belge doğru mudur, yanlış mıdır?” dedi ve 6 Haziran 2003 tarihli bir WikiLeaks belgesini gösterdi:

Özkök’e sahip çık

“ABD’nin o dönemki Ankara Büyükelçisi Robert Pearson bir kripto gönderiyor ABD’ye. Kitabın 178’inci sayfasında bu kriptoyu aynen okuyorum, generaller için söylüyor; ‘AKP’den seçilmiş Recep Tayyip Erdoğ davranışlarından büyük rahatsızlık duymaktadır. Erdoğan çok güçlü bir müttefikimizdir, generallerin bu tutumu Amerikan menfaatlerinin korunması açısından engelleyicidir. Orgeneral Hilmi Özkök’ün sadakatli duruşu sahiplenilmelidir. Muhalif orgeneraller, Orgeneral Hilmi Özkök’ün çizgisine itiraz etmektedirler.’

Teyit alınmış

Kripto ‘Erdoğan, kendisine desteğin devamı halinde ABD’nin müttefiki olarak, Türk hava sahasını, kara ve demiryollarıyla Mersin ve İskenderun limanlarını kullanımımıza açacağını taahhüt etmekte. Ancak Türk ordusundaki üst rütbeli subaylar tarafından sürekli engellenmek isteniyoruz’ diye devam ediyor. Karşı çıkan generallerin isimleri de veriliyor. Kripto, ‘Bu bakımdan değerlendirildiğinde güçlü bir medya grubunun oluşturulmasına acilen ihtiyaç duyulmaktadır’ diye bitiyor. ‘Bu konu Erdoğan ile paylaşılmış olup, gereği hakkında olumlu değerlendirmelerin yapıldığı ve yapılacağı teyidi alınmıştır.’

Başka ülke çıkarı

Ülkesinin çıkarnı değil, başka ülkelerin çıkarını koruyan bir Başbakan Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı olamaz. Halkımın görmesini isterim, kalkıyorsunuz, konuşuyorsunuz kendi ülkenizin çıkarlarını değil, başka bir ülkenin çıkarları için o ülkeye söz veriyorsunuz. Buna hukukta ne denir? Takdirini milletime bırakıyorum. Kendi ülkesini, kendi ülkesinin çıkarlarını korumayan adama ‘Hain’ denir.

Darbe hukuku

Yargılamaları görüyorsunuz. Yargıç ‘Ben delillere bakmam’ diyor. 23 bilirkişi raporu var, bazıları uluslararası, ‘Onları görmem’ diyor. ‘Sizi mahkûm edeceğim’ diyor. Özel yetkili mahkemeler aracılığıyla yapıyor. Bunlar siyasi otoritenin elindeki sopadır. Darbe hukukundan beslenen bir siyasal iktidar da ülkeye demokrasiyi getiremez.
 Ülkeyi yanlış yöneteceksin,  faturayı halka çıkaracaksın. Hani ekonomi çok iyiydi. Bir bakan diyor ki, ‘Frene basacağız’ öbür bakan diyor ki, ‘Gaza basacağız.’ 180 derece zıt düşünce.” 

Sadakatli duruş

8 Temmuz 2003

Veda kabulü

Hain

DÖNEMİN Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Türkiye’deki görev süresi dolan ABD Büyükelçisi Robert Pearson’ı 8 Temmuz 2003’te Genelkurmay Karargâhı’nda kabul etmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle