GeriGündem Hafta sonu bulutlu geçecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hafta sonu bulutlu geçecek

Hafta sonu bulutlu geçecek
refid:9058431 ilişkili resim dosyası

Hafta sonu yağış yok. Hava bulutlu olacak. Pazartesi ise yağış geliyor. İşte 5 günlük hava tahmini.

İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Kayhan, önümüzdeki yaz aylarıyla ilgili hazırlanan mevsimsel tahmin raporunu değerlendirirken, “Mevsim normalleri civarında bir yaz yaşanacağını tahmin ediyoruz. Sadece güney bölgelerinde 1 derece civarında sıcaklık artışı olabilir. Bunun da geçtiğimiz yaz kadar etkili olmayacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Kayhan,  bu yaz son 30 yıllık mevsim normalleri dolayında bir sıcaklık ve yağış trendinin etkili olmasını beklediklerini anlattı.

Türkiye'nin yaz aylarında çok yağış alan bir ülke olmadığını belirten Kayhan, “Yıllık toplam yağışın yüzde 7 ila 13'lük kısmı yaz aylarında alınıyor. Mevsimsel tahminlere bakarak çok sıcak bir yaz yaşamayacağımızı söyleyebiliriz. Mevsim normalleri civarında bir yaz yaşanacağını tahmin ediyoruz. Sadece güney bölgelerinde 1 derece civarında sıcaklık artışı olabilir” diye konuştu.

Kayhan, son 7,5 aylık periyottaki yağış miktarlarında, Marmara Bölgesi'nde mevsim normallerine göre yüzde 7,3 azalma, Karadeniz Bölgesi'nde yüzde 8,9 artma, İç Anadolu Bölgesi'nde yüzde 8,5 azalma, Ege Bölgesi'nde yüzde 13.8 azalma, Akdeniz Bölgesi'nde yüzde 17.5 azalma, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yüzde 25 azalma söz konusu olduğunu anlattı.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde durumun biraz daha sıkıntılı olduğunu ifade eden Kayhan, bu bölgede aynı periyotta yağışlarda yüzde 59.4 azalma belirlendiğini kaydetti.

“Hem yağış miktarları hem de yağış rejimi bakımından Güneydoğu Anadolu Bölgesi hariç diğer bölgelerde geçen tarım yılına benzer bir durum söz konusu değil” diyen Kayhan, şöyle devam etti:

“Geçen yıl mevsim normallerine göre yüzde 50'lik bir azalış söz konusuydu, özellikle Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinde. Ankara'da durum daha vahimdi. Ölçüm yapmaya başlanılan 1930 yılından bu yana en düşük yağış geçen yıl düştü Ankara'ya. Bu sene geçen seneye benzemiyor ama yine de mevsim normallerine göre bir miktar az. Mayıs ve haziran ayındaki yağışlar normal sistem yağışları olmadığı, lokal yağışlar olduğu için dar alanda kısa süreli ve etkili şekilde oluyor. Önümüzdeki 7 gün süre içinde çok kuvvetli bir yağış beklemiyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle