Gündem Haberleri

  HADEP'in sadece adı var

  Hürriyet Haber
  28.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şırnak Cudi ve Gabar dağlarına paralel yükseklikte kurulu bir kent. 1990 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla il olduktan sonra Şırnak'ta canlılık başladı. İl olduktan sonra Şırnak terör örgütünün de hedefi oldu. İl merkezi tahrip edildi. Köyden göç alan Şırnak, terör kent merkezini vurunca, göç verdi. Şırnak önümüzde yeniden onarılmış, kentli görünümü ile duruyor. Doğu ve Güneydoğu'nun diğer illerinin tersine Şırnak'ta sadece HADEP'in adı var. Fiziki olarak ortada görünen kimse yok. Seçim çalışması yapan HADEP'li yok. Oylar adaylardan çok, partiye gidecek. 1995 seçimlerinde HADEP Şırnak'tan 17.124 oy almış. DYP ise 19.369 oy alarak parlamentoya 2 milletvekili göndermiş. HADEP barajı aşamadığı için 1 milletvekili ANAP'a kaymış ve Salih Yıldırım parlamentoya girmiş.

  DYP PARAMPARÇA

  Bu seçimde tabloda değişiklikler olabilir. DYP Şırnak'ta parçalanmış durumda. Milletvekilleri Mehmet Tatar ve Bayar Ökten DYP'de liste dışı kaldıkları için küskün. DYP'nin önemli oy potansiyeline sahip iki milletvekili de bağımsız adaylıklarını koyarak, DYP'ye karşı mücadele veriyorlar. Tatar Şırnak merkezde, Ökten ise hatırı sayılır oy potansiyelinin bulunduğu Silopi'de güçlü. DYP liste başına emekli Tuğgeneral Sait Değer'i koymuş. Cizreli Sait Paşa'nın Şırnak genelinde şansının zayıf olduğu izlenimi var. Diğer bir bağımsız aday, İdil İlçesi'nden avukat Hasip Kaplan. İstanbul'da oturan ve Apo'yu savunacak avukatlar arasında bulunan Kaplan'ın diğer ilçelerden yüksek oranda oy alması zayıf ihtimal.

  CHP, ANAP eski milletvekili Kemal Birlik'i liste başı yapmış. CHP 1 milletvekilini zorlayabilir. FP yörede isminden çok iyi sözettiren, iyi bir aileden, yıpranmamış bir isimle seçim arenasında, A. Veli Seydaoğlu... Eski bakan ANAP'lı Salih Yıldırım'ın da şansı DYP'nin parçalanması nedeniyle artıyor. Ayrıca, liste ikincisi Tayan aşiretine mensup Çetin Uçar'ın Silopi'den çıkaracağı oylar, ANAP'ın şansını yükseltiyor.

  HADEP'in barajı aşması durumunda 1 milletvekili sağlam Şırnak'ta. Diğer 2 milletvekilliği için kesin bir şey söylemek zor. Şırnak'ta 19 Nisan sabahı her türlü ihtimalle karşılaşmak mümkün. Şu an hiç bir partinin, ‘‘Benim Şırnak'ta milletvekilim bankodur’’ deme şansı yok.

  BAŞKANLIK ORTADA

  Diğer illerin aksine HADEP Şırnak merkez ve ilçelerinde belediye başkan adayı göstermemiş. Şırnak merkezde DYP'li Belediye Başkanı M. Beşir Tatar yine aday.

  Hizmetlerinin ortada olduğunu söyleyen Tatar, kazanma şansı ile ilgili yorum yapmıyor. Milletvekilliğinde olduğu gibi belediye seçiminde de Şırnak'ta sürpriz var gibi görünüyor. Şırnak merkezde en fazla oyu olan parti HADEP.

  Ancak HADEP'in adayı yok. Milletvekilliği için sandığa gidecek olan HADEP tabanının oyları belediye seçimlerine yansır mı? Bütün adayların gözü bu oylarda. HADEP tabanı kendine yakın bir adaya oy kaydırırsa Şırnak'ın başkanı o olacak. HADEP tabanı belediye seçimleri için oy kullanmazsa, yarış ANAP ile DYP arasında olur.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı