Gündem Haberleri

  Haddinize değil

  Hürriyet Haber
  21.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa’da 1915 olaylarını inkar edenlere ceza verilmesini öngören yasa teklifinin senatoda görüşülmesine sayılı günler kala Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy’ye sert mesaj verdi.

  Davutoğlu, şöyle konuştu:

  - “Kanunlar komitesinde pazartesi günü büyük bir oy farkıyla alınan karar da Türkiye’nin haklı tutumunu teyit etmektedir. Sayın Sarkozy’den de partisinden de Fransa Senatosu’ndan da Avrupa değerlerine saygılı olmalarını bekliyoruz. Tarihi istismar edenler, o istismarın altında kalırlar. Tarihi istismar ederek Avrupa’yı ortaçağın karanlığına geri götürmek isteyenler, o karanlığın içinde kalırlar ve hiçbir zaman çağdaş bir toplum olma niteliği kazanamazlar.

  - Fransa Senatosu’nda önümüzdeki günlerde yaşanacak tartışma bir Türk Ermeni tartışmasının çok ötesine geçmiştir. Üçüncü bir ülkenin iki halkın ilişkilerine müdahale etmesinin de ötesine geçmiştir. Üçüncü bir tarafın tarihiyle ilgili böyle bir yorumda bulunmak Fransızların haddine değildir. Doğru da değildir, adil de değildir.

  Her an hatırlatacağız
  - Öncelikle Sarkozy’nin kendi tarihiyle yüzleşmesi lazım. Her bir Fransız senatörünü de bu karar öncesinde yalnız kalıp tefekkür etmeye davet ediyoruz. Alacakları karar hiçbir zaman yaşayacak bir karar olmayacaktır. Her zaman Fransa’nın entellektüel tarihinde bir kara leke olarak kalacaktır. Biz bu kara lekeyi her an onlara hatırlatacağız.”    

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı