GeriGündem HADDİNİ BİLDİRELİM'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  106
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

HADDİNİ BİLDİRELİM'

HADDİNİ BİLDİRELİM'
refid:23249544 ilişkili resim dosyası

Brüksel Kültür Günleri için Belçika’ya davet edilen Kenan Işık’ın ülkeye giriş yaparken sorgulanıp yarım saat tutulması iki ülke arasında kriz yarattı. Işık, yaşadığı olayla ilgili “Tepki gösterdiğim için ‘İtibarsızlaştıralım, haddini bildirelim’ diye düşündüler” dedi. Ahmet Yenilmez'in de aralarında bulunduğu bir grup sanatçı ve öğrenci yaşananlara tepki olarak Belçika Başkonsolosluğu'nun önünde açıklama yapıp yetkililere Mevlana tablosu, çiçek ve bir not verdi.

KENAN Işık, Brüksel Kültür Günleri çerçevesinde konuşmacı olarak Belçika’ya davet edildi. Ancak oyuncu, ülkeye giriş yaparken sınır polisi tarafından sorguya çekildi, tepki gösterince de yarım saat nezarethanede tutuldu. Işık, olayla ilgili şunları söyledi: “Otel rezervasyonunu sordular, gösterdim. ‘Nerede kalacaksın?’ denilince sinirlendim. ‘Sana ne? Belki sokakta yatacağım!’ diye yanıt verdim. Sonra 30 dakika nezarethanede tuttular. ‘Ders verelim, itibarsızlaştıralım, haddini bildirelim. Bir daha gelirken sana ne demesin’ diye düşündüler. AB’ye üye ülkelerden gelen turistler vızır vızır geçiş yapıyor. Ama bize pasaport kuyruğunda çile çektiriyorlar. 

Kanunlarında da böyle bir hakları yok. Sözde güvenliğimiz adına böyle yapıyorlarmış.Umarım Belçika büyükelçisi bu muamelenin nedenini izah eder. Herhalde
Müslümanız diye böyle oldu. Müslümanları terör tehdidi olarak görüyor, bütün Müslümanları töhmet altında bırakıyorlar.”

Mevlana ile protesto

Bir grup sanatçı ve sanat okulu öğrencisi, Kenan Işık'ın Belçika ziyaretinde gözatlına alınmasını protesto etti. Belçika Başkonsolosluğu önünde yapılan açıklamanın ardından Mevlana ile ilgili tablo, çiçek ve bir not eyleme katılan Sanatçı Ahmet Yenilmez tarafından konsolosluk görevlilerine teslim edildi.

Bu ne hadsizlik

AB Bakanı Egemen Bağış, konunun yakından takip edildiğini söyledi. Bağış, “Ülkemizin değerli sanatçılarından biri olması bir kenara, bir Türkiye Cumhuriyeti
vatandaşı olarak da Belçika makamlarının Kenan Işık’a yaptığı muamele hadsizliktir, saygısızlıktır. Ülkemizin hiçbir vatandaşına böyle bir muamele reva görülemez” dedi. Bakan Bağış, Işık’ın Belçika polisine sorgulama sırasında gösterdiği tavrı da ‘sahiplendiğini’ belirtti. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru da konunun Belçika makamlarına resmen iletildiğini ve “olay hakkında izahat talep edildiğini” açıkladı.     

                                       

Yorumları Göster
Yorumları Gizle