Gündem Haberleri

  ‘Hacktivist’ saldırıya hukuken açığız

  Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA
  23.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin “hacktivist” saldırılara açık olduğu ve taraf olduğu Siber Suç Sözleşmesi’ni iç hukuka uyarlamadığı için diğer ülkelerle işbirliği yapamadığı ortaya çıktı.

  BİLGİ Toplumu Stratejisinin Yenilenmesi Projesi kapsamında hazırlanan raporda, siber suçlarla ilgili şu önerilere yer verildi: “Türkiye’de bilişim suçları konusunda oldukça geniş bir hukuki altyapı mevcut olmakla birlikte Avrupa Birliği kurumlarıyla operasyonel işbirliğinde sıkıntı yaşanmaktadır. Avrupa Konseyi’ndeki 47 ülke arasından 35 ülke Siber Suç Sözleşmesini onaylamış, ancak Türkiye imzalamasına rağmen henüz onaylamamıştır. Türkiye bilişim suçları alanında Interpol gibi uluslararası projelere dahil durumdadır. Ancak Siber Suç Sözleşmesi iç hukuka uyarlanmadığı ve kişisel verilerin korunması için yeterli güvence sunulmadığı için bilişim suçlarıyla ilgili AB kuruluşları Europol ve Schengen Bilgi Paylaşım Sistemi ile stratejik işbirliğinin ötesinde operasyonel işbirliği yapılamamaktadır.”

  Maliyet 556 milyon dolar

  BİLGİ Toplumu Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda, “2012 Norton Siber Suç Raporuna göre Türkiye’de siber suçların toplam maliyetinin 556 milyon dolara yaklaştığı tahmin ediliyor” ifadesi de dikkat çekti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı