GeriGündem Hacizli gemiye yardım eli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hacizli gemiye yardım eli

Samsun açıklarında haciz nedeniyle bekletilen Komor Adaları bandıralı Lucky Trader adlı geminin, yazdıkları “yiyeceğimiz yok, yardım edin” çağrısından sonra yardım ulaşan Ukraynalı mürettebatının ülkelerine gönderilecekleri bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Rusya'nın Yesk Yeysk Limanı'ndan aldığı buğdayla 10 ay önce Samsun'a hareket eden 5 bin grostonluk Komor Adaları bandıralı, Lucky
Trader adlı kuru yük gemisinin, alıcı firma tarafından getirilen buğdayın su alması nedeniyle, zarara uğradığı gerekçesiyle haczedilmesinin ardından Samsun açıklarındaki bekleyişi sürüyor.

İngilizce yazdıkları, “Yiyeceğimiz yok, yardım edin” çağrısından sonra gıda yardımı yapılan gemideki Ukraynalı mürettebatla tercüman aracılığıyla görüştü.

Mürettebattan baş çarkçı Sergey Çebanenko, geminin yaklaşık 10 aydır haciz nedeniyle Samsun açıklarında bekletildiğini, üç kez mürettebat değiştirdiğini, kendilerinin de 52 gündür gemide olduklarını söyledi.

Yetkili acentanın kendilerine bu süre içinde yardım ettiğini, ancak Rusya'daki armatörden parasını alamayınca yardımı kestiğini belirten Çebanenko, bir süre idare ettikten sonra yiyeceklerinin tükendiğini anlattı.

“5 gün hiç yiyeceğimiz yoktu, acil durumlar için hazırlanan gıda paketleri ile beslendik” diyen Çebanenko, çaresiz kalınca, yardım çağrısında bulunmak için, gemiye “Yiyeceğimiz yok, yardım edin” yazdıklarını kaydetti.

Samsun Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın gemiye gıda ve içecek su göndermesinden çok mutlu olduklarını anlatan Çebanenko, “Gemideki 6 kişi çok zor şartlar altında yaşamaya çalıştık. Son olarak yardım çağrısında bulunduk. Paramızı alamıyoruz. Rusya'daki armatör gemiyi bıraktı, biz de bırakıyoruz. Geminin kaptanı da rahatsızlandı, Samsun'da bir hastanede tedavi görüyor” dedi.

Çebanenko, yakıt bittiği için jeneratörün çalışmadığını, gece gemide ışıkların olmadığını, diğer gemiler için tehlike oluşturduğunu da vurguladı.

Yetkililer, Lucky Trador adlı gemide bulunan Başçarkçı Sergey Çebanenko, ikinci çarkçı Viktor Pereligin, motorcu Oleg Garkuşa, gemici Alexander Drab ve Aşçı Evgeni Polyaşko'nun vize harçlarının yatırıldığı hafta sonu İstanbul'a, oradan Ukrayna'ya gönderileceğini belirttiler.

Hukuki işlemler için Türkiye'de kalacak gemide mürettebatın ayrılmasının ardından gerekli önlemlerin alınacağı belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle