Gündem Haberleri

  Hacıbektaş'ta içme suyunda yüksek oranda nitrat çıktı

  Ahmet KORKMAZER/NEVŞEHİR, (DHA)
  11.05.2010 - 10:05 | Son Güncelleme:

  Nevşehir'in Hacıbektaş İlçesi'nin su ihtiyacının karşılandığı su kuyusunda yüksek oranda nitrat çıktı. Bunun üzerine ilçeyi besleyen kuyu kapatıldı. Hacıbektaş Belediye Başkanı Alirıza Selmanpakoğlu, ilçede yeni su kuyularının açılarak şebeke oluşturulması için 759 bin 559 TL gerektiğini, belediyenin bunu karşılayacak durumda olmadığını söyledi.

  Hacıbektaş Belediyesi, ilçeye 16 kilometre uzaklıktan getirilen içme suyuna tarımda yazlık gübre olarak ekinlere atılan nitrat karıştığını açıklarken halkın bunu içme suyu olarak kullanmamasını istedi. Kaymakamlık ve belediye, yeni içme suyu kaynakları bulunması için harekete geçti. Ziraat Mühendisi Ümit Karakaya, çiftçileri yıllardan bu yana aşırı gübre kullanılmaması konusunda uyardıklarını söyledi.

  Belediyeden sık sık anons yapılarak halkın mevcut içme suyunun içmemeleri istenirken Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu şöyle dedi:
  “İçme suyu ilçeye 16 kilometre uzaklıktan getiriliyor. O bölgede tarım arazileri var. 3 içme kuyusundan da yüklü miktarda nitrat maddesi çıktı. Kuyulardan birisini suda çok daha fazla nitrat bulunduğu belirlenince kapattık. Yeni su kaynaklarının tespiti acilen yapılıp ilçemize ihtiyacı olan suyun bir an önce verilmesi için ilgili bakanlıkla görüşmelerimiz devam ediyor. Gelirlerimiz son derece kısıtlı olup bu yükün altından kalkmamız mümkün değil.”

  Başkan Selmanpakoğlu, Hacıbektaş Veli'yi Anma törenlerinin yaklaştığını hatırlatırken Yalnızağıl bölgesindeki ‘Hasan Köksal' kuyusunda nitrat oranının 56,8, Yalnızağıl'da 59.4 ve Cemil Zengin kuyusunda ise 69.7 olduğunu söyledi. Cemgil Zengin kuyusunun kapatıldığı kaydedildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı