GeriGündem Hacı Teyze’nin kedileri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hacı Teyze’nin kedileri

Yarımburgaz'ın 61 yaşındaki 'Hacı Teyzesi' Nurhan Daştan 300 sokak kedisine evinde bakıyor.

Küçükçekmece Gölü'nün hemen kıyısında iki katlı müstakil bir ev. İlk bakışta çevredekilerden farksız. Ancak yaklaştıkça önce sizi bir köpek korosunun hep bir ağızdan söylenen tiradı karşılıyor, sonra da inceden burnunuza gelen o 'kedi' kokusu.

Kedi kokmaz diye bilinir. Ancak siz üç yüzü bir arada olduğu zaman nasıl koktuğunu Hacı Teyze'nin evinde görün. Nurhan Daştan, hacı olduğu için civardaki ismi 'Hacı Teyze.' 61 yaşında. 20 yıl Almanya'da kaldıktan sonra memlekete kesin dönüş yapmış. Şimdi kendisi gibi bir hayvansever arkadaşıyla gözlerden uzak bu evde yaşıyor.

Aslında gözlerden uzak demek biraz tuhaf. Çünkü bu göl kıyısındaki sessiz evde hergün tam üçyüz çift göz her sabah yemek isteyen yakarışlarla ona bakıyor.

Sokaktan yaralıları topluyor

Önce koca koca kazanlarda 25 paket makarna haşlanıyor. Sonra bunlar tavuk kıymasıyla karıştırılıp kafeslere servise çıkıyor. Evin odaları dolmuş, bahçede kafes kuracak yer neredeyse kalmamış. İçleri her renkten, her yaştan kedilerle dolu. Dışarıda da kediler var. Kimisi yeni yavrulamış, daha kısırlaştırılmamış, loğusalığı geçince kısırlaştırılacak. Köpekler de çok, küçüklü-büyüklü; onlar da kedilerle birlikte yaşıyor. Birkaç kaz ve ördekle bir tavşan da onlara eşlik ediyor.

Bunların çoğu Hacı Teyze'nin sokaklarda gördüğü yaralı bereli sokak hayvanları. Nurhan Daştan onları topluyor, tedavi ediyor, bakıyor ve iyi bir sahip bulursa hediye ediyor. Bir de sağdan soldan duyulup da kapıya bırakılan ev hayvanları var ki bunların çoğu özel cinslerden.

Önceleri Bakırköy'de oturan Nurhan Daştan baktığı hayvanlar komşularına rahatsızlık verince Küçükçekmece Gölü'nün kıyısındaki bu eve taşınmış. Bu ıssız denebilecek yerde hayvanlarına bakıyor ama yanlarındaki komşuları bu durumdan çok rahatsız. Hacı Teyze bu komşusundan kendisine ve hayvanlarına yönelik sürekli tehdit aldığını söylüyor.

Sırf bu nedenle Küçükçekmece Belediye Başkanı Halidun Özbatur, Yaşlılar Haftası'nda onu ziyarete geldi. Çabaları için destek verdi.

Bütün bu hayvanların tedavi ve bakım masrafları sadece evde yaşayan iki emeklinin maaşlarıyla dönüyor. Hayvan sayısı arttıkça masraflar da artıyor ancak gelir hep aynı. Hacı Teyze bütün mesaisini hayvanların bakımına ayırmaktan şikayetçi değil, tek güçlüğü artan masraflar:

‘‘Artık başedemiyorum. İçim sızlıyor. Bu kadar ilaç firması, makarna firması var. Ne olur sanki süresi geçmiş antibiyotikleri bize verseler! Bu hayvanları iyileştirebilsek. Defolu kırık makarnaları verseler, karınlarını doyurabilsek?’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle