Gündem Haberleri

  Hacı hoca arkadaşım olmadı

  A.A
  09.11.2009 - 18:37 | Son Güncelleme:

  Birinci “Ergenekon” davasının tutuklu sanıklarından Osman Yıldırım savunmasında, “Hayatım boyunca bir tane, hacı, hoca arkadaşım olmadı”dedi.

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmanın öğleden sonraki bölümünde Osman Yıldırım savunmasını tamamladı.

  Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, Yıldırım'ın emniyet ve savcılıktaki ifadelerini okudu. Başkan Şengün, Yıldırım'a Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdiği bir dilekçeyi sordu.

  Yıldırım, Danıştay İddianamesi hazırlandıktan sonra Cumhuriyet Savcısıyla cezaevinde görüştüğünü, iddianamenin tamamen hayal ürünü olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını söylediğini, savcının ise “doğru adreste olduklarını” ifade ettiğini öne sürdü.

  RADİKAL DİNCİ ÇEVREM OLMADI

  Tutuklu sanık Alparslan Arslan'ın da Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada aleyhine konuştuğunu ve “saçma sapan” kelimeler sarf ettiğini
  söyleyen Yıldırım şunları kaydetti:

  “Benim çevremi kalkan yaparak kendi ağlarını gizlemesi bardağı taşıran son damla oldu. Savcının doğru adres dediği Salih Kurter idi. İspat edilemeyen, olmayan bir dini örgütün ben üyesi yapılmışım. Bu oyunu bozabilmek, sayın mahkemenin beni dinlemesini sağlamak için bu dilekçeyi yazdım. Bu dilekçede, Fethullah Gülen'in adını telaffuz etmem bir hatadır. Bu ismi telaffuz edince savcılar beni dinlerler dedim. Kendisinden özür diliyorum. Hayatım boyunca bir tane hacı, hoca arkadaşım olmadı. Aşırı, radikal dinci çevrem olmadı. Dinci ne örgüt tanırım ne de dostum, arkadaşım vardır. Dilekçe'de belirttiğim Süleyman Esen'i de tanımıyorum. O dilekçede konuşacağım mesajını veriyorum.

  Dilekçemde belirttiğim bu iki ismin dışındakiler doğrudur.”
  Alparslan Arslan ile Cumhuriyet gazetesinin bombalanması eyleminden sonra problem yaşadıklarını dile getiren Yıldırım, Arslan'ın kullanılarak kendisine oyun oynandığını savundu.

  Bunun üzerine Başkan Şengün, “Bunun sebebi ne? Tesadüfen mi ortaya çıktı? Evveliyatı var mı?” şeklindeki sorusuna Yıldırım, “Evet var” diye cevap verdi.
  Şengün'ün, “Açıkla o zaman. Burada mesajla falan değil, direkt olarak söyleyeceksin. Bu dilekçede 8 gruptan söz ediyorsun. Hepsi mi bunu kullanıyor? Nasıl iş bu?” şeklindeki soruları üzerine de Yıldırım da Arslan'ı kullanan şahısların, çevresindeki kişiler olduğunu öne sürdü.
  Başkan Şengün'ün “Niçin kullanıyorlar? Bunu açıklamalısın?” şeklindeki sözleri üzerine Yıldırım,”Onu daha sonra, bilahare açıklarız” diye konuştu.
  Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün duruşmayı yarın saat 09.30'a erteledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı