GeriGündem Hacda yine facia: 150 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hacda yine facia: 150 ölü

Hac farizasının son gününde şeytan taşlamaktan dönen hacılar arasında çıkan panikte en az 150 hacı ezilerek hayatını kaybetti. İlk belirlemelere göre, ölenler arasında Türk hacı yok.

Hac farizasının son gününde Suudi Arabistan'da yine bir felaket yaşandı. Mina'da şeytan taşlamadan dönen hacılar arasında çıkan panikte ilk belirlemelere göre en az 150 hacı ezilerek öldü. Hayatını kaybeden hacıların çoğunluğunun Endonezya ve Malezyalı olduğu bildirilirken, ilk belirlemelerde ölenlerin arasında Türk hacılar olmadığı kaydedildi.

Resmi Suudi Haber Ajansı'nın haberine göre, dün yerel saatle 12.40'ta, Mekke'nin üç kilometre uzağındaki Mina'da, şeytan taşlamaktan dönen hacılardan bazıları aşırı kalabalık ve izdiham yüzünden, geçtikleri bir köprüden aşağı düştü. Kalabalığın ittiği çoğunluğu yaşlı hacıların, köprü parmaklıklarına doğru sürüklendiği ve buradan aşağıya düştüğü sanılıyor. Hacıların köprüden aşağı düşmelerinin ardından, şeytan taşlamaktan dönen binlerce hacı arasında büyük bir panik yaşanmaya başlandı. Telaşla koşmaya başlayan binlerce hacı, ön grupları ezerek ve sıkıştırarak ilerlemeye çalıştı.

POLİS ÇARESİZ KALDI

Ezilen grubun büyük bölümünü, Endonezya ve Malezyalı hacıların oluşturduğu açıklandı. İlk belirlemelerde ölen hacılar arasında Hindistan, Pakistan ve Mısırlı hacıların da bulunduğu kaydedildi. Suudi polis ve güvenlik kuvvetlerinin paniği yatıştırmak ve ezilen hacıları kurtarmak için büyük çaba harcadığı ancak başarılı olamadığı da gelen haberler arasında. Görgü tanıkları, altta kalan hacıları çekip kurtarmak için çabalayan polisin, üzerlerine doğru gelen kalabalık yüzünden ezilen gruba yaklaşamadığı ve yardım görevlilerinin ancak paniğin bitmesinden sonra hacılara ulaşabildiğini söylediler.

TÜRK HACI YOK

Haberin duyulması üzerine Hac'da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, izdiham sırasında ölenler arasında Türk hacı bulunmadığını açıkladı. Türk hacıların, şeytan taşlamaya kafileler halinde ve akşam saatlerinde gittiklerini belirten Yılmaz, küçük bir ihtimalle de olsa ölenler arasında kendi başına şeytan taşlamaya giden Türk hacı olabileceğini, bu yöndeki araştırmalarının sürdüğünü bildirdi. Bu arada Hac'da bulunan Başbakan Mesut Yılmaz'ın annesi Güzide Yılmaz'ın olayın meydana geldiği saatlerde otelinde dinlendiği öğrenildi.

Olayı duyan Türk hacıları telefonlarda uzun kuyruklar oluşturarak, Türkiye'deki ailelerine haber vermeye çalışırken, yaralıların bulunduğu hastanelere gazeteciler alınmadı. Suudi Arabistan TV'si de akşamki haber bülteninde olaya hiç değinmezken, radyodan sadece 107 kişinin öldüğü bildirildi. Suudi makamlarınca henüz henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Ölüm köprüsünde can pazarı

Mekke'nin üç kilometre uzağındaki Mina'da, şeytan taşlamaktan dönen hacılardan bazıları aşırı kalabalık ve izdiham yüzünden, geçtikleri köprüden aşağı düşerek can verdi. Hacıların köprüden aşağı düşmelerinin ardından, şeytan taşlamaktan dönen binlerce hacı arasında büyük bir panik yaşandı. Birden koşmaya başlayan binlerce hacı, ön grupları ezerek ilerlemeye çalıştı. Suudi polisinin izdihamı önlemek için büyük çaba sarf ettiği, hacıları sakin olmaları için sürekli olarak megafonlardan İngilizce, Fransızca, Arapca ve Urduca çağrılar yaparak uyardığı öğrenildi. Ancak felaketle sonuçlanan panik, ardında çoğu yaşlı ve kadın 150 ölü bıraktı. Paniğin ardından olayın yaşandığı bölgede ayakkabı ve terlik yığınları oluştu.Yorumları Göster
Yorumları Gizle