Gündem Haberleri

  Hac kayıt başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? 2018 Hac kura çekiliş tarihi belli oldu mu?

  Hürriyet Haber
  06.01.2018 - 15:43 | Son Güncelleme:

  Hac kayıt başvuruları için verilen süre tamamlandı, gözler sonuçlara çevrildi. Hac ibadetlerini 2018 yılında gerçekleştirme isteyen vatandaşlar, büyük bir merak ve heyecanla kura çekiliş tarihini araştırıyor. Binlerce hacı adayının soru işaretleri, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıklamasıyla sona erecek. Peki hac kayıt başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? 2018 Hac kura çekiliş tarihi belli oldu mu?

  Hac kuraları için geri sayım devam ediyor. Dini görevlerini yerine getirmek için kuranın çekilmesini merakla bekleyen vatandaşlar, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan gelecek olan açıklamalara kilitlendi.  2007 yılından bu yana yoğun ilgi gösterilmesi dolayısıyla gidenlerin belirlenmesinde kura çekilişi gerçekleştirilirken, başvuru yapan ancak kurada adı çıkmayanlar bir sonraki döneme otomatik olarak dahil oluyor.  Peki, İslam'ın beş şartından birisi olarak kabul edilen bu kutsal görevi addetmek isteyenlerin merak ettiği Hac kuraları ne zaman çekilecek? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

  HAC KURALARI NASIL ÇEKİLİYOR?

  Diyanet İşleri Başkanlığımızca, kuraya tabi tutulacak hacı adaylarının önemli bir bölümünün önceki yıllardan beri bekleyen ve bu yıl tekrar kayıt yenileten, bir kısmının da ilk kez ön kayıt yaptırmış olanlardan teşekkül etmesi sebebiyle, önceki yıllardan bekleyenlerin mağduriyetlerini belli oranda giderebilmek ve kendilerine daha fazla imkan sağlamak maksadıyla, kur'a çekiminde; kayıt yapılan yıllara göre kat sayı uygulanması ve kuranın; hacı adaylarının peş peşe girdiği kura sayısının kendisiyle çarpımı sonucu elde edilecek rakama göre çekilmesi benimsenmiştir. Örneğin Katsayılı kura sistemi ile 5 yıldır başvuru yapanların 25 kez, 4 yıldır kayıt yaptıranların 16, 3 yıldır kayıt yaptıranların 9, 2 yıldır kayıt yaptıranların 4 ve bu yıl ilk kez kayıt yaptıranların ise 1 kez ismi çıkmakta, böylece yeni kayıt yaptıranların heyecanı da her yıl devam etmektedir.

  Hacı adaylarının pasaportları, toplu halde Ankara'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği'ne gönderilir, vizeleri alındıktan sonra uçak biletleri ile birlikte, önceden belirlenen (hangi hacı adayının hangi hava alanından gideceği) hava alanlarına gidilir ve pasaport ve biletler Hacı adaylarına teslim edilir, sonrasında da hava yolu ile hac yolculuğu başlar.

  HAC KAYITLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  2018 yılı itibariyle Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanacak olan hac kayıtları yani hac kura sonuçları ile ilgili henüz resmi bir tarih verilmedi. Fakat geçtiğimiz senelere bakacak olursak Hac kayıtları kura sonuçlarının Şubat ayında açıklanması ön görülüyor.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı