Gündem Haberleri

  Heyecanla beklenen hac kura sonuçları açıklandı (2018 hac kura sonuç sorgulama)

  Hürriyet Haber
  01.02.2018 - 21:42 | Son Güncelleme:

  Hac kura sonuçlarının çekilişi bugün yapılmış ve hacı adayları merakla sonuçları beklemeye başlamıştı. Diyanet İşleri'nin resmi internet sitesi üzerinden 2018 hac sonuçları açıklandı. Sonuçların erişime açılmasının ardından Hac kura sonuçlarını heyecanla sorgulayan hacı adayları diyanet.gov.tr adresinden sonuç sorgulama yapabiliyorlar.

  Hac kura çekiliş sonuçları açıklandı. Milyonlarca hacı adayı tarafından merakla beklenen hac kura sonuçları saat 20.15 itibariyle Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından erişime açıldı. Hacı adayları, TC kimlik numarası ve şifrelerini yazarak kuraları sorgulayabiliyorlar. İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2018 hac kura sonuç sorgulama sayfası.

  Hac kura sonuçları, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 1 Şubat Perşembe günü çekilişle belirlendi. 2 milyondan fazla hacı adayının kutsal topraklara gidebilmek için canlı olarak takip ettiği Hac kura sonuçları kontenjanlara göre dağılım gösterdi ve Ankara, İstanbul, Bursa gibi birçok ilde sorgulanmaya başlandı. Canlı yayının ardından gündem konusu ise 2018 Hac kura sonuçları sorgulama ekranı oldu. 

  HAC KURA SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

  Hac kuraları çekildi. 2018 yılı için yapılan hac kurasına kaydı yenilenen ve ön kayıt yaptıran 2 milyon 120 bin 967 kişi katıldı. Kura sonuçları saat 21.00'den itibaren Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinden yayımlanacak. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: - "Bu kutsal yolculuğa katılma imkanına kavuşunca, kalbi coşan kardeşimizin sevinci ve heyecanı, Allah katında ne kadar değerli ise bu imkana, bu yıl kavuşamadığı için üzülen ve hüzünlenen kardeşimizin hüznü de Allah indinde o kadar değerli ve kıymetlidir" 

  KESİN KAYIT İÇİN SÜREÇ PAZARTESİ BAŞLAYACAK

  Hac kura sonuçlarına göre 80 bin şanslı kişi arasında yer alan vatandaşlar, 05-16 Şubat tarihleri arasında 'Kesin kayıt yaptırabilir' belgesini internet üzerinden alabilecek. Belgeyi internet üzerinden nasıl edineceklerini bilmeyenler ise Müftülükler aracılığıyla bu belgeleri alabilecek.

  KURADA İSMİ ÇIKMAYANLAR İÇİN İKİNCİ ŞANS

  Kurada ismi çıkmayan adaylar, kesin kayıt döneminde kaydını yaptırmayan asil kişilerin yerine kura sırasına göre değerlendirilecek. Yedek olarak bekleyen Hacı adayları için ise bu süreç, 22 Şubat-02 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek.

  İLK KAFİLE 17 TEMMUZ'DA YOLA ÇIKIYOR

  Kayıtları netleşen Hacı adayları için ilk çıkış tarihi 17 Temmuz olurken son kafile 15 Ağustos 2018 tarihinde yola çıkacak. Dönüşler ise 25 Ağustos'ta başlayıp, 20 Eylül tarihinde sonlanacak.

  HAC HİZMETLERİ NELERDİR?

  a) Eğitim ve İrșat Hizmetleri

  • Hac ibadetini manevi bir yenilenme fırsatına dönüștürebilmek, hac yolcularımızın ibadetlerini usulüne
  uygun ve bilinçli bir șekilde yerine getirebilmelerini temin  edebilmek için onlara, yolculuk öncesinde ve yolculuk esnasında eğitim, bilgilendirme ve irșat seminerleri yapılmaktadır.

  b) Dini Rehberlik Hizmetleri

  Liyakatli görevlilerimizin rehberliğinde;

  • Hac ibadetinin usulüne uygun olarak yerine getirilmesi sağlanmaktadır.
  • Fetva ve İrşat hizmetleri verilmektedir.
  • Kurbanlar, Diyanet İşleri Başkanlığımız organizesinde kesilmektedir.
  • Mekke-i Mükerreme’de: Peygamber Efendimizin (s.a.s) doğduğu ev, Cin Mescidi, Cennetü’l Mualla Kabristanı, Nur Dağı, (Hira Mağrası), Sevr Dağı,

  • Medine-i Münevvere’de: Yedi Mescitler, Kıbleteyn Mescidi, Kuba Mescidi, Cennetü’l Bakî Kabristanı, Uhud
  Şehitliği ziyaret edilmektedir.

  c) Sağlık Hizmetleri

  • Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere'de Başkanlığımıza ait, tıbbi ve teknik donanıma sahip hastane, sağlık merkezleri ve sağlık ocakları bulunmaktadır.

  • Sağlık hizmetleri Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere'de Türkiye'den görevlendirilen doktorlar ve sağlık personeli tarafından verilmektedir.

  • Tedavilerde Türkiye'den getirilen ilaçlar kullanılmaktadır.

  • Arafat, Müzdelife ve Mina intikalleri esnasında sağlık hizmetleri
  verilmektedir.

  d) Yemek Hizmetleri

  • Yemekler Türkiye’den görevlendirilen aşçılar tarafından, diyetisyen kontrolünde hazırlanmaktadır.

  • Yemeklerde taze et kullanılmaktadır.

  • Hac yolcularımıza, otellerinde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği; ayrıca öğle için kumanya verilmektedir.

  • Otellerde çay ve su ikramı 24 saat self servistir.

  e) Servis, Ziyaret ve İntikal Hizmetleri
  • Diyanet İşleri Başkanlığı hac organizasyonuna tabi hac yolcularının Mekke-i Mükerreme’de, Kâbe-i Muazzama’ya intikalleri Başkanlıkça temin edilen servis araçlarıyla sağlanmaktadır. Ancak Suudi Arabistan makamlarınca belirlenen tarihlerde servis hizmeti verilememektedir.

  • Cidde-Mekke-Medine arasındaki intikaller ile Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere’deki ziyaret
  programları yeni ve klimalı otobüslerle sağlanmaktadır.

  • Arafat'tan Müzdelife’ye intikal otobüslerle sağlanmaktadır.

  • Müzdelife’den Mina’ya intikal yürüyerek yapılmaktadır.

  • Hacılar, ziyaret tavafı ve Şeytan Taşlama mahalline kendi imkanlarıyla gideceklerdir.

  f) Kargo Hizmetleri

  • Medine-i Münevvere'de kargo hizmeti verilmektedir. Hurma ve hediyelik eşyalarını Türkiye'ye göndermek isteyen hac yolcularımız arzu ettikleri takdirde Diyanet İşleri Başkanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve PTT iş birliği ile gerçekleştirilen kargo hizmetinden ücret karşılığında faydalanabileceklerdir.

  g) Havalimanı Hizmetleri

  • Hac yolcularımızın iș ve ișlemlerinde yardımcı olmak üzere yurt içinde ve yurt dıșında hava limanlarında personel görevlendirilecek; karșılama ve uğurlama hizmeti verilecektir.

  • Uçușlar, Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu tarafından belirlenen hava limanlarından, programa uygun olarak, Türk Hava Yolları, Suudi Arabistan Hava Yolları veya özel hava yolu șirketleri ile sağlanacaktır.

  h) Denetim ve Rehberlik Hizmetleri

  Diyanet İşleri Başkanlığı ve seyahat acentaları tarafından gerçekleştirilen hac organizasyonu ile ilgili iş ve işlemler Başkanlık müfettişleri tarafından denetlenmekte ve rehberlikte bulunulmaktadır.

  Hacca gideceklere Diyanetten önemli uyarılarHacca gideceklere Diyanet'ten önemli uyarılar

  Hac kesin kayıtları ne zaman ve nereden yapılacakHac kesin kayıtları ne zaman ve nereden yapılacak?

  Hac yolcularına hangi malzemeler verilecekHac yolcularına hangi malzemeler verilecek?

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı