GeriGündem Hac kesin kayıtları başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hac kesin kayıtları başladı

Hac organizasyonu için kesin kayıtlar bugün başladı.

2006-2007 Türkiye'ye bu sene ayrılan 70 bin kişilik hac kontenjanı içerisinde yer alan hacı adayları, 18 Ağustosa kadar il müftülükleri ile ilgili seyahat bürolarına kayıtlarını yaptırabilecekler.

Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu'nca belirlenen hac takvimine göre, hac mevsimi, 01 Kasım 2006-04 Şubat 2007 tarihleri arası olarak tespit edildi. Bu kapsamda hac çıkışları, 22 Kasım-25 Aralık 2006; dönüşleri ise 04 Ocak-04 şubat 2007 tarihleri arasında yapılacak.

Geçen yıldan bekleyen 190 bin kişinin hac ibadetini gerçekleştirebilmesi için bu sene yeni başvuru alınmadı. Yetkililer, sırada bekleyenlerin ardından yeni başvuruların alınacağını belirttiler.

Bu yıl iller arasında en fazla kontenjan, 9 bin 861 kişi ile İstanbul'a ayrıldı. Bu şehri, 4 bin 177 kişi ile Ankara, 3 bin 32 kişi ile Bursa ve 2 bin 242 kişi ile Konya takip etti. İzmir için bin 771 kişilik kontenjan ayrılırken, bu rakam Şanlıurfa'da bin 482, Samsun'da bin 387, Diyarbakır'da bin 426, Adana'da bin 173, Gaziantep'te bin 146, Erzurum'da 690, Sinop'ta 172, Bayburt'ta 84 ve Tunceli'de ise 30 olarak belirlendi.

HACI ADAYLARI UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU

Öte yandan, daha önceki yıllardan başvuru yapıp bu yılki 70 bin kişilik kontenjan içerisinde yer alan hacı adayları ise kesin kayıtların ilk gününde il müftülükleri önünde uzun kuyruklar oluşturdular.

Ankara İl Müftülüğü'ne sabah erken saatlerde gelen vatandaşlar, sıcak havaya rağmen kayıt için uzun süre beklemek zorunda kaldılar.

Hacı adayları, birkaç yıl öncesinden başvurularını yaptıklarını ve hac için gün saydıklarını belirterek, bu sene, hayallerinin gerçek olacağını, bunun da kendilerini çok mutlu ettiğini söylediler.

VATANDAŞLARIMIZ ACELE ETMESİNLER”

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Fikret Karaman ise kayıt için son gün olan 18 Ağustosa kadar herkesin rahatça kaydını yaptırabileceğini belirtti.

Karaman, il müftülüklerinde, hac için sırası gelen vatandaşların kayıtlarının bulunduğunu kaydederek, “Vatandaşlarımız acele etmesinler” diye konuştu.

Sırası geldiği halde kayıt yaptırmayan veya kayıt süresi içinde müracaat etmeyenlerin yerine ise listede sırası gelenlerin kesin kaydının yapılacağını ifade eden Karaman, listedeki sıralamaya kesinlikle uyulacağını bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle