GeriGündem Habur'da kaçakçılığa geçit verilmeyecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Habur'da kaçakçılığa geçit verilmeyecek

Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı'nda, TOBB tarafından yaptırılan ve 10 milyon YTL'ye mal olan, araçlar için x-ray cihazlarından biri törenle hizmete girdi.

Habur Gümrük Başmüdürü Mehmet Ulusoy, TOBB tarafından yaptırılan x-ray cihazının hizmete girmesi nedeniyle düzenlenen törende, kapıdan çıkış yapan araçlar için yaptırılan x-ray cihazının hizmete girdiğini, kapıdan giriş yapan araçlar için de cihazın yapımının sürdüğünü söyledi.

Kurulan yeni sistemin TOBB tarafından yapıldığını, giriş ve çıkışlar için yapılan 2 x-ray cihazının yaklaşık 10 milyon YTL'ye mal olduğunu kaydeden Ulusoy, güvenli ve rahat bir ortamda yapılacak olan kontroller sırasında cihazın radyasyon yayarak, aracın röntgenlerini çektiğini, bunun insanlara zarar vermediğini bildirdi.

Kaçakçılık yapan vatandaşlara karşı kesin çözüm elde edeceklerini ifade eden Ulusoy, şöyle dedi:
“Artık kaçakçılığa geçit verilmeyecek. Cihaz Çin'in en iyi üniversitesi olan Tsinghua Üniversitesi'nde AR-GE çalışmaları yapılıp, Nuctech Company Limited tarafından ileri teknoloji ile üretildi. Fransa, Hollanda, Danimarka, İsveç, Avusturya, İsviçre, İsrail, Suriye, İran, Hindistan, Pakistan'da da bu sistem kullanılıyor. Cihazın en göze çarpan özelliği organik ve inorganik maddeleri aynı anda birbirinden ayırt edilebilmesidir. Örneğin su ve mazot, aynı depoda olsa bile rahatlıkla ayırt edilebilir. Cihaz 24 saat kesintisiz çalışıyor. Cihazda, araç veya konteynır taramasından sonra oluşan görüntü renkli olup inceleme için son teknoloji grafikler kullanılmıştır. Cihazda araç ve konteynır taramaları rahatlıkla yapılabiliyor. Cihazda otomatik jeneratör ve kesintisiz güç kaynağı var. Ayrıca voltaj dengeleme ve koruma sistemi bulunmaktadır. Tarama görüntüsü, 3 operatör denetimi ve incelemesinden sonra onay verilerek işlem tamamlanıyor.”

Cihazın tamamen insan güvenliğini ön planda tuttuğunu, buna bağlı olarak hangarın giriş ve çıkışlarında bulunan bariyer ve infrared teknolojisi ile sesli ve ışıklı uyarı sistemi kullanılarak tarama esnasında herhangi bir canlı saha içine girerse cihazın otomatik olarak taramayı durdurduğunu ifade eden Ulusoy, “Cihazın yanında detektör köpekler de yer alacak. Kaçakçılık yapmak isteyen vatandaşlar artık bu hayallerinden vazgeçsin” dedi.

Daha sonra cihazın açılışı Ulusoy ve Gümrük Turizm İşletmeleri Habur Şube Müdürü Ertuğrul Irkıçatal tarafından yapıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle