GeriGündem Habur Sınır Kapısı'nda keşif yapılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Habur Sınır Kapısı'nda keşif yapılıyor

Habur Sınır Kapısı'ndaki askeriyeye ait atış alınında faili meçhul cinayetlerle ilgili yapılacak kazı içini keşif yapılıyor

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının, yurt  dışında yaşayan ve bir dönem bölgede tercümanlık yaptığı ileri sürülen Yıldırım  Beğler'in basında yer alan iddiaları üzerine başlattığı soruşturma kapsamında  Habur Sınır Kapısı'nda keşif yapılıyor.

Beğler'in bir süre önce basında yer alan ve 1990'lı yıllarda Silopi'de  bazı kişilerin öldürülmesiyle ilgili iddiaların gazetelerde yer alması üzerine  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında, bugün  Silopi Cumhuriyet Savcısı Nazir Kuş, keşif için beraberinde avukatlar Kamil  Özdemir ve Nazan Birlik ile Habur Sınır Kapısı'na geldi.

Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi AA muhabirine Beğler'in ifadesi  doğrultusunda bugün keşif yapıldığını belirterek, “Ancak sadece 2 avukat  götürüldü. Ben dahil 10 avukat daha vardı. Bizler götürülmedik. Bunu anlamıyor ve  doğru bulmuyoruz” dedi.
       
KAZI YAPILMASI İSTENMİŞTİ
         
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Beğler'in gazetelerde çıkan iddiasını  suç duyurusu olarak kabul edip, bir süre önce soruşturma kapsamında Silopi  Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazdı.

Yazıda, Beğler'in “Hezil Çayı'na yaklaşık 100 kişi ayağına taş veya ağır  bir şey bağlanarak atıldı” iddiaları üzerine söz konusu bölgede kazı yapılması  istenmişti.

Silopi Cumhuriyet Başsavcılığının bugünkü keşif çalışmasının ardından  Hezil Çayı kenarındaki bazı bölgelerde kazı başlatacağı bildirildi.
       
AİLELER BAŞVURMUŞTU
         
Beğler'in bazı basın yayın organlarında yer alan ifadelerinde, iş  adamları Halil Birlik ve Mehmet Bilgiç'in Silopi'de terör örgütü PKK'ya yardım ve  yataklık ettiği gerekçesiyle öldürülüp gömüldüğü ileri sürülmüştü.
 
Bu ifadeler üzerine, Birlik ve Bilgiç'in yakınları savcılığa başvurarak  iddiaların araştırılmasını talep etti.

Savcılık, ailelerin başvurusunu da soruşturma dosyasına ekledi.
       
3 KUYUDA KAZI YAPILMIŞTI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üzerine geçen yıl, 1990'lı  yıllarda öldürülen bazı kişilerin kuyulara atıldığı iddiası üzerine, Şırnak'ın  Silopi ilçesinde 3 kuyuda kazı yapılmıştı.

Silopi Cumhuriyet Başsavcısı Atilla Öztürk ve Şırnak Baro Başkanı  Nuşirevan Elçi nezaretinde yaklaşık 5 gün sürdürülen kazılarda 17 kemik parçası  ile bazı giysi parçaları bulunmuştu.

Kemik ve giysi parçaları incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumuna  gönderilmişti.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle