Gündem Haberleri

  Haberim vardı

  İSTİHBARAT SERVİSİ
  06.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök, Ergenekon savcılarına verdiği ifade de, Ayışığı ve Sarıkız darbe planlarından haberi olduğunu söyledi.

   

  İLK İDDİANAMENİN TAM METNİ

  1-400. SAYFALAR / 401-800. SAYFALAR / 801-1200. SAYFALAR / 1201-1600. SAYFALAR

   

  1601-2000. SAYFALAR / 2001-2400. SAYFALAR / 2400-2455. SAYFALAR

  İKİNCİ İDDİANAMENİN TAM METNİ

  Özkök, Özden Örnek’in günlükleriyle ilgili soruya ise, "Kuvvet komutanlarıyla sık sık toplanırız. Burada geçen hususları hatırlamıyorum" dedi. 

  ESKİ
  Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün Ergenekon savcılarına verdiği, 3. Ergenekon iddianamesine giren ifadelerinde, Sadece Ayışığı ve Yakamoz isimli darbe planlarından, 2004 yılı bahar aylarında haberi olduğunu söyledi. "Slayt sunumu şeklindeki bilgiler ilk geldiğinde karargahtaki arkadaşlarımla bile paylaşmadım. Çünkü bazı şeylerin şuyu vukuundan beter oluyor" dedi.

  Yasadışı dinlemeyin uyarısı

  Hilmi Özkök, Jandarma İstihbarat’ın yasal olmayan dinlemeler yaptığına yönelik duyumlar alınca, Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur ve İstihbarat Daire Başkanı Levent Ersöz ve Teknik Daire Başkanı Hasan Atilla Uğur’u makamına çağırıp, teşkilatın teknik takip ve dinleme konusunda ciddi imkanlara sahip olduğu, bu işlemlerin yasal çerçevede yapılması için uyarmış.

  "Genelkurmay Başkanlığı döneminde, Kuvvet Komutanlarından, yürütme organına muhtıra verilmesine yönelik telkin ya da teklifte bulunan oldu mu?" sorusu na Hilmi Özkök Şu yanıtı verdi: "Kimse yanımda muhtıra verme teklifinde bulunamaz. Böyle bir şeye fırsat vermem. Görevdeyken de sonraki dönemlerde de böyle bir teklif gelmedi."

  Komutanlarının toplantıları

  Hilmi Özkök’, Genelkurmay Başkanlığı yaptığı dönemde kuvvet komutanlarının biraraya geldikleri ve toplantı yaptıkları konusunda kendisine bilgiler geldiğini ancak soruşturma yapılmasını gerektirecek mahiyette bilgilerin elinde bulunmaması nedeniyle bu konuda herhangi bir yasal işlem başlatmadığını söyledi. Kuvvet komutanlarının her zaman toplanabileceğini, bunda bir sıkıntı olmadığını belirtti. Bir çok kez ihbar mektubu, CD ve benzeri bilgilerin kendisine ulaştığını, zaman zaman da toplantılarda bu konuları açıkça gündeme getirmeksizin üstü kapalı mesajlarla bu hususları dile getirildiğini vurguladı.

  Özden Örnek’in günlüklerinden, kuvvet komutanlarının yaptığı toplantılardaki konuşmaları hakkında sorulara, Hilmi Özkök, her seferinde benzer yanıtlar verdi: "Kuvvet komutanları ile sık sık toplantı yaparız. Burada geçen hususları hatırlamıyorum."

  Hilmi Özkök’ün soralara verdiği kısa yanıtların bazıları şöyle:

  Eldiven isimli darbe planını ve Cumhuriyet Çalışma Grubu’nu duymadım.

  Genç Subaylar başlığı altında bir mektup almadım.

  Emekli generallere Jandarma Genel Komutanlığı’ndan gönderilen mektuplardan haberim olmadı.

  MİT Müsteşarlığı’ndan Ergenekon olarak sözü edilen örgütle ilgili arşivlere girecek mahiyette evrak gelmedi.

  Mustafa Balbay ile irtibatım yok. Gazeteciler vasıtasıyla, hükümet görevlilerine haber iletmeyi hoş karşılamıyorum.

  İfade soru ağırlıklı

  Hilmi Özkök’ün, cevaplardan çok soruların doldurduğu yaklaşık 10 sayfalık ifadesinin sonunda, "Tanık Hilmi Özkök’ün ifadesinde belirttiği bazı konular, Mustafa Balbay ve Özden Örnek’ten ele geçirilen günlüklerde yeralan bir kısım hususları doğrular nitelikte olduğu görülmüştür" yorumu yapılmış

  Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök 25 Nisan’da, Ergenekon soruşturması kapsamında Cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz ve Fikret Seçen’e tanık olarak ifade vermiş ve "Tanık olarak görevimi yerine getirdim. Objektif olarak bildiklerimi anlattım" demişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı