Gündem Haberleri

  Haberdeki bir cümleye itirazım var

  Hürriyet Haber
  24.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AKP Milletvekili Ramazan Toprak, Hürriyet’te dün yer alan ‘Kafaya bak’ başlıklı haberden dolayı büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Toprak şöyle dedi:

  ‘Hürriyet Gazetesi’ni okuyunca üzüldüm. İçeriğin bazı cümleleri var. İçerde bize atfedilen bazı sözler var. Bu sözlerden bir tanesi de Başbakan’ın rektörleri görevden alacağı. Ben bir hukukçuyum. Başbakan’ın rektörleri görevden alma yetkisinin olmadığını en iyi bilen kişiyim. Rektörlerin görevden alınması bir sürece bağlıdır. Bu sürecin içinde Başbakan’ın esamesi bile okunmuyor. Böyle bir şeyin benim ağzımdan çıkması söz konusu olamaz.’

  Tek itirazının sadece Başbakan’ın rektörleri görevden alacağı sözüne olduğunu belirten Toprak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  ‘Diğer cümleler beni çok fazla rahatsız etmiyor. Hiç söylemediğim bu cümle beni rahatsız ediyor. Bu cümle şu anlama gelir: Van’daki olay YÖK ile yargı arasındaki bir olaydı. Hükümet bu olayın asla tarafı değildi. Bu cümle hükümeti olayın tarafı haline getiren bir cümle. Fakat bu cümlenin benimle yakından uzaktan alakası yokken, doğrudan bana söyletmişsiniz bu cümleyi.’

  HABERİN PERDE ARKASI

  Muhabimiz Celal Özcan ise Ramazan Toprak’la konuşmasını şöyle anlattı:

  ‘Milletvekilleri Toprak ve Bilgiç Münih’teki toplantıda yazılmaması kaydıyla daha birçok konulara değindiler. Özellikle İsmet İnönü, Erdal İnönü, Orhan Pamuk, İsmail Cem hakkında daha ağır sözler ettiler, ancak bunlar yazılmaması kaydıyla söylendiği için ben bunları yazmadım. Toprak, Van Rektörü’nün Ermeni olduğu sözünün önce yazılmamasını istedi. Ben de kendisine ’Ermeni anayasasının 13. Maddesinde yer alan Ağrı Dağı tasviriyle ‘Biz bir Ermeni kökenliyi Van’a Rektör olarak atıyoruz, ama onların halen bizim topraklarımızda gözü var’ sözlerini birleştirmek istediğimi söyleyince onay verdi. Hatta AKP milletvekili Bilgiç de bunun üzerine devreye girerek, ‘Ermenilerin Kars anlaşmasını tanımadığını da eklememi istedi. Toprak’a bu sözleri de hatırlattım. Kendisi öteki sözlere bir itirazı olmadığını, sadece Başbakan Erdoğan’ın rektörleri görevden alacağı sözünün kendisine ait olmadığını tekrar tekrar söyledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı