Gündem Haberleri

  Haberde erkek yüzde 79 oranı ile kadının önünde

  LONDRA (A.A)
  15.02.2006 - 12:50 | Son Güncelleme:

  Kadınla erkeğin haber konusunda da eşit olmadığı bildirildi.

  “World Association for Christian Communication” (WACC) adlı İngiliz sivil toplum kuruluşunun koordinasyonunda yapılan uluslararası araştırma, habere konu olurken de haberi izlerken de kadınla erkek arasında büyük eşitsizlik bulunduğunu gözler önüne serdi.

  76 ülkede yürütülen çalışmaya göre, dünya nüfusunun yüzde 52'den fazlasını oluşturan kadınlar, haberlerin sadece yüzde 21'ine konu oluyor. Medya haberlerinin yüzde 79'unuysa erkeklerin yaptıkları ve söyledikleri oluşturuyor.
  Londra'da bugün yayınlanan “Medyanın denetimine ilişkin uluslararası 2005 projesi” adlı araştırma raporunda, şu ifadeye yer verildi:

  “Haberin dünyaya ayna tuttuğu hep söylenir. Ama bu rapor, bunun hiç de böyle olmadığını gösterdi. Haberlerin bize gösterdiği dünyada kadın görünmüyor...”

  Raporun hazırlanması için dev bir gönüllü ordusu, 16 şubat 2005'te yüzlerce radyo, tv ve gazetede yayınlanan haber, söyleşi, demeç ve makale inceledi.

  Rapora göre, kadınlardan en az bahseden medya organı yüzde 17'yle radyolar oldu. Bu oran gazetelerde yüzde 21, televizyonlardaysa yüzde 22 çıktı.

  Bu tür ilk araştırmanın yapıldığı 1995 yılından bu yana kadın-erkek eşitsizliğinin giderilmesi yolunda küçük bir ilerleme kaydedildiği hatırlatılan raporda, o zaman haberlerde görülen ya da duyulan kişilerin sadece yüzde 17'sinin kadın olduğu hatırlatıldı ve kadın-erkek arasındaki eşitsizliğin bugün de devasa boyutlarda olduğu vurulandı. Raporda, kadınların haberin izlenmesi ve sunulması konularındaki rolününse son 10 yılda arttığı belirtildi. Rapora göre, kadınlar bugün TV'de haber sunumu söz konusu olduğunda yüzde 57'yle çoğunluğu oluşturuyor. Gazetelerde, makalelerin yüzde 29'unu kadınlar kaleme alıyor.

  Yine rapora göre; siyaset, diplomasi, ekonomi gibi “soylu” güncel konuları genellikle erkek gazeteciler takip ediyor. Kadınlarsa daha ziyade aile, eğitim, sosyal sorunlar gibi konulurla ilgileniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı