Gündem Haberleri

  Haberal düzenlemesi Adalet Komisyonu'nda kabul edildi

  Hürriyet Haber
  11.01.2012 - 15:24 | Son Güncelleme:

  TBMM Adalet Komisyonu, tutuklu ve hükümlülerin ağır hasta olan yakınlarını ziyaret etmesini ve hükümlünün ziyaretçileriyle yapacağı görüşmeye kısıtlama getirilmesini öngören kanun teklifini kabul etti.

  Adalet Komisyonu, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini görüştü.

  Terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan'ın, “hükümlülerin yaşamsal tehlike geçiren ağır hasta yakınlarını ziyaret etmesi” düzenlemesinden yararlanmaması için, verilen önergenin kabul edilmesiyle teklifte değişiklik yapıldı.

  TBMM Adalet Komisyonu, tutuklu ve hükümlülerin ağır hasta olan yakınlarını ziyaret etmesini ve hükümlünün ziyaretçileriyle yapacağı görüşmeye kısıtlama getirilmesini öngören kanun teklifini kabul etti.

  Adalet Komisyonunda, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşüldü.

  Teklif üzerinde konuşan CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin, tutukluluğun cezalandırmanın bir karşılığı olmadığını, geçici bir tedbir olduğunu belirttiğini anlattı.

  Avukatlık mesleğini suç kuryeliği olarak kabul etmenin yanlış olduğunu ifade eden Öztürk, “Her meslekte olduğu gibi avukatlık mesleğinde de bu tür kişiler çıkabilir ama genelleme yaparak böyle bir düzenleme getirmek yanlıştır. Bu hangi ihtiyaçtan kaynaklanmıştır da getirilmiştir? Avukatlık mesleğini aşağılayan bir düzenlemedir. Avukatları, suç örgütlerinin iştirakçisi olarak göstermek doğru değildir. Bu madde, özgürlüğü kısıtlayıcı bir maddedir” dedi.

  Öztürk, teklifin, “Mehmet Haberal ve Abdullah Öcalan teklifi” olmadığını ifade ederek, bu düzenlemenin herkesi ilgilendirdiğini söyledi. CHP'li Öztürk, hükümlünün avukatıyla 6 aylık sürelerle görüşmemesi kararının, sürekli bu yönde verilecek kararlarla uzatılabileceğini öne sürdü.

  CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, suç örgütlerini cezaevi içinden de dışından da idare etmenin suç olduğunu ifade ederek, “Ancak bunu engellemek isterken, avukatları suçlayıcı bir düzenleme yapmak yanlıştır. Avukatların hükümlü ile görüşmesinin engellenmesine yönelik düzenleme yapılamaz. O zaman orada görevli infaz koruma memurları, savcılar ve diğer kişiler için de aynı şüpheyi taşıyabiliriz” diye konuştu.

  CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, “Bir hükümlünün yakınları ile görüşmesini kısıtlayabilirsiniz ama avukatı ile görüşmesini yasaklayamazsınız” dedi.

  Avukata ücret ödenecek

  Müzakerelerin ardından teklif, verilen önergelerle değiştirilerek kabul edildi.

  Buna göre, hükümlünün, görüştüğü kişiler aracığıyla bir suç örgütünün faaliyetlerine yön verdiği konusunda somut olguların tespiti halinde, Cumhuriyet başsavcılığının istemi ve infaz hakiminin kararıyla, avukat ve diğer kişilerle görüşmesi 6 aya kadar sınırlandırılabilecek.

  Avukatıyla görüşmesine sınırlama getirildiği dönemde hükümlünün hukuki desteğe ihtiyacı olduğunda, sınırlama kararını veren hakim kararıyla Türkiye Barolar Birliğinin görevlendireceği bir avukat, hükümlü ile görevli nezaretinde görüşme yapacak. Görevli, görüşmenin hukuki yardım amacı dışında yapıldığını tespit ederse görüşmeye son verilecek ve bu konuyla ilgili tutanak tutulacak. Görüşme başlamadan önce de taraflar bu konuda uyarılacak.

  Türkiye Barolar Birliğinin görevlendirdiği avukata CMK gereğince ücret ödenecek.

  Cenaze için 2 gün izin

  Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilenler hariç olmak üzere, yüksek güvenlikli ceza infaz kurumunda bulunanlar da dahil, güvenlik bakımından sakınca oluşturmaması koşuluyla tehlikeli olmayan hükümlüye; jandarma refakatinde, ikinci derece dahil kan veya kayın hısımlarından birinin ya da eşinin ölümü nedeniyle cenazesine katılması için yol süresi dışında 2 güne kadar izin verilebilecek.

  Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilenler dışındaki hükümlüye, sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla; anne, baba, eş, kardeş, çocuk ile eşinin anne veya babasının yaşamsal tehlike oluşturacak önemli ve ağır hastalıklarının bulunması nedeniyle, hasta ziyareti için de yol süresi dışında 1 güne kadar izin verilebilecek. İzin, hasta olan her kişi için bir defa verilecek.

  Böylece, müebbet hapse mahkum olan terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan, “hükümlülerin yaşamsal tehlike geçiren ağır hasta yakınlarını ziyaret etmesi” düzenlemesinden yararlanamayacak.

  -Hükümlü ve tutuklu yurtdışına çıkamayacak-

  Hükümlü, izin süresi içinde gece konaklaması gerekirse bulunduğu yerdeki cezaevinde, cezaevinin olmaması durumunda ise kolluk tarafından güvenli görülen yerde kalacak. Hükümlünün hasta ziyareti için yurtdışına çıkmasına izin verilmeyecek.

  Hükümlü için getirilen hasta ziyareti izni, tutuklu için de uygulanacak. Buna göre, tutukluya; anne, baba, eş, kardeş, çocuk ile eşin anne veya babasının yaşamsal tehlike oluşturacak ağır hasta olduğunun sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi durumunda, soruşturmanın güvenliği bakımından sakınca oluşturmaması koşuluyla, jandarma refakatinde yol süresi dışında, hasta ziyareti için 1 güne kadar izin verilebilecek. Tutukluya, her bir ağır hasta yakını için bir defa izin verilecek.

  Tutuklu da hükümlü gibi izin süresi içinde gece konaklaması gerekirse bulunduğu yerdeki cezaevinde, cezaevinin olmaması durumunda ise kolluk tarafından güvenli görülen yerde kalacak. Tutukluya, hasta ziyareti için yurtdışına çıkmasına izin verilmeyecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı