GeriGündem Haber-İş'ten Telekom yetkilileri hakkında suç duyurusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Haber-İş'ten Telekom yetkilileri hakkında suç duyurusu

Türk Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Akcan, Türk Telekom yetkilileri hakkında “sendikal faaliyetlere engel olmak” ve “iftira” suçlarından dolayı suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi.

Türk Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Akcan yaptığı açıklamada, işverenin bir yandan greve saygılı olduğunu vurguladığını, diğer yandan da greve katılan işçilerin işlerini, greve katılmayan işçilere yaptırdığını savundu. Söz konusu uygulamanın suç olduğunu anımsatan Akcan, “İşveren greve olan saygısını greve katılan işçilerin işlerini Türk Telekom camiası dışında tamamen üçüncü kişi konumundaki taşeron firma elemanlarına yaptırmak suretiyle ortaya koymaktadır. İşverenin yaptığı tam anlamıyla grevi sabote etmektir” dedi.

Bu durumun şu an için Türkiye genelinde tutulan 438 tutanakla tespit edildiğini belirten Akcan, işveren hakkında “sendikal faaliyetlere engel olmak” suçundan suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti. Akcan, işverenin, Türk Telekom şebekesine yapıldığı iddia edilen sabotajlarla ilgili olarak sendika ve yöneticilerinin hasım "iftira” suçunun işlenmesinden dolayı ayrıca suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti. Sendika olarak tüm yasa dışı eylemleri ve yasa dışı yöntemleri kınadıklarını dile getiren Akcan, Türk Telekom’un iddialarında yer alan sabotaj eylemlerinin içinde bulunmadıklarını vurguladı.

Sendika üyesi bir kişinin Erzurum’da Türk Telekom şebekesine yönelik sabotaj yaptığı iddialarına da yanıt veren Akcan, “Türk Telekom yönetimi Erzurum’da meydana gelen olayı derinlemesine incelemeden, greve katılan bütün işçileri töhmet altında bırakmaktan çekinmemiştir. Saha dolabını tahrip etmekle suçlanan yardımcı hizmet elemanı, üç kez istanbul’da alkol tedavisi görmüş ve olay gecesi 210 promil alkollü bir durumda eyleme tevessül etmiştir. İlgilinin şahsi dosyası ellerinde bulunan Türk Telekom bu kadar net bir gerçeği dahi görmemiş ve halkı yanlış bilgilendirmeye devam etmiştir” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle