Gündem Haberleri

  Haber-İş: Telekom’da grev bu koşullarda bize zor geliyor

  Hürriyet Haber
  24.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Akcan, Türk Telekom’da devam eden grevle ilgili, "Ülkenin içinde bulunduğu koşullarda bu grev bize zor gelmektedir. Ancak bunu söylerken kimse bundan korktuğumuz sanmasın. Türkiye normal bir günde olsun, sonuna kadar, bedeli ne olursa olsun gitmeye hazırız" dedi.

  YÜREĞİMİZ İKİ KERE YANIYOR: Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Araştırma Topluluğu öğrencileri tarafından, Gazi Üniversitesi 100. Yıl Kültür Merkezi’nde "Türk Telekom’un Özelleştirilmesi ve Greve Giden Yol" isimli etkinlik düzenlendi. Etkinliğe, öğrenciler, öğretim üyeleri ile grev önlüğü giyen Türk Telekom işçileri, ellerindeki taleplerini içeren dövizlerle katıldı. Etkinliğin yapıldığı salona, "Bu iş yerinde grev var" yazılı pankartlar asıldı. Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Akcan, burada yaptığı konuşmada, ülkenin içinde bulunduğu koşullarda grevde olmanın Türk Telekom işçisinin yüreğini iki kere yaktığını söyledi. Taleplerinin ücrete indirgenmesini eleştiren Akcan, temel taleplerinin sendikal örgütlülüğü bitirmeye dönük ücretlendirme sisteminin ortadan kaldırılmasına dayandığını kaydetti.

  ADAM GİBİ GELSİNLER: Türk Telekom’un özelleştirilmesinin ardından kurumda yaşananlar ve grev süreci hakkında bilgiler veren Akcan, "Bugün Türkiye’de bir telekom şirketi daha olsaydı işçilerin hakkı bu şekilde gasp edilemezdi" dedi. Bugüne kadar sermaye düşmanlığı yapmadıklarını, yerli-yabancı sermaye ayrımı gütmediklerini dile getiren Akcan, "Ama geliyorlarsa adam gibi gelsinler, kurumları adam gibi idare etsinler. Yasaların verdiği hakları işçilerin elinden almaya çalışmasınlar. Türk halkını, Türk insanını köle gibi çalıştırıp, kendi ülkelerinde refahlarını sürdürmek istiyorlar" diye konuştu.

  NORMAL GÜNDE, SONUNA KADAR: Toplu sözleşmeyi bitirmek için işverene açık çağrılar yaptıklarını ifade eden Akcan, şunları kaydetti: "Ülkenin içinde bulunduğu koşullarda bu grev bize zor gelmektedir. Ancak bunu söylerken kimse bundan korktuğumuzu sanmasın. Türkiye normal bir günde olsun, sonuna kadar bedeli ne olursa olsun gitmeye hazırız. Bize zor gelen Türk milletinin içinde bulunduğu dönem ve yiğit Türk askerini toprağa verdiğimiz günler olmasındandır. Genelkurmay’a da çağrıda bulunuyorum, belki savaşamayız ama ordunun önünde seve seve mayın temizliği yapabiliriz."

  Fiber kablo kesilmesi TBMM’de

  CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu, Türk Telekom grevi sonrasında fiber kabloların kesilmesi olayını TBMM gündemine taşıdı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Coşkunoğlu, geçen hafta yaşanan kablo kesilmeleri ve iletişimin sekteye uğraması konusunda bilgi istedi. Coşkunoğlu, sabotajlar sonucu PKK varlığının ve terörünün yoğun olduğu yörelerde iletişimin kesildiği iddialarının doğru olup olmadığını sordu. Coşkunoğlu, "Bu iddia doğruysa, fiber kablolarını kesme sabotajı İle TBMM’de tezkere görüşmelerinin aynı zamana gelmesi rastlantı mı? Hükümet bir soruşturma yapıyor mu?" dedi. Coşkunoğlu, kesilen kabloların; "ulusal Telekom altyapısı konusunda hakim birilerince özellikle seçildiği ve kesilen hatların yedeğinin olmadığı" iddialarına da açıklık getirilmesini istedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı