Gündem Haberleri

  Hababam Müzesi sınıfta kaldı

  Hürriyet Haber
  06.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kemal Sunal'ın ölümünden sonra gündeme gelen Hababam Müzesi projesi lafta kaldı. Filmin çekildiği Adile Sultan Kasrı, bırakın müze kurmayı, ayakta zor duruyor.

  Türkiye ölü projeler cenneti. Bunun son örneği Adile Sultan Öğretmenevi'nde açılması planlanan ‘‘Hababam Sınıfı Müzesi.''

  Kemal Sunal'ın ölümünden hemen sonra bir tv programına Hababam Sınıfı filminin oyuncuları katılmış, canlı yayında filmin çekildiği ve şu anda öğretmenevi olarak kullanılan Adile Sultan Kasrı'nın müzeye çevrilmesini istemişti. Buna kimse hayır diyemedi.

  Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey kasrın müze yapılacağını açıkladı. Bir komisyon kurulacak, filmin çekildiği oda yeniden sınıf haline getirilecek, benzer sıralar, kara tahta ve soba bulunacak, duvarlarına da afiş ve fotoğraflar asılacaktı. Müze eylülde açılacaktı.

  Aradan bir ay geçti, hiçbir şey olmadı. Oyunculardan sakladıkları hatıraları müze için Öğretmenevi'ne yollamaları rica edildi ama kimseden ses çıkmadı. İdare, Kemal Sunal'ı anma köşesine koymak için aradığı fotoğrafı bile haftalar sonra elde edebildi.

  Kasır çökmek üzere

  Bu müze fikri bir yana, aslında Adile Sultan Kasrı'nın kendisiyle ilgilenmek gerekiyor. 1990'da öğretmenevine dönüştürülen yapı uzun zamandır restore edilmedi. Dönüştürme çalışmaları sırasında binanın statiğine bakılmadan üst kattaki kubbeli ana salona bir sahne ve 200 sandalyelik seyirci bölümü yapıldı. Yapının bu ağırlığı kaldıramayacağı anlaşılınca üst kat tamamen kapatıldı. Kasrın çatısında ve kubbeli salon tavanında çökmeler var. Süslemeler düşüyor. Pencereler cam takılamayacak kadar kötü durumda.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı