Gündem Haberleri

  Hâlâ ‘acaba niye’ demenin anlamı var mı?

  Hürriyet Haber
  08.09.2005 - 18:00 | Son Güncelleme:

  İki üç gün önce, cuma namazından çıkan Hizb-ut Tahrir adlı örgütün provokatörleri İstanbul’un göbeğinde gösteri yaptılar, polis seyretti. Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek “Polis belki de Cuma saati olduğundan bilemem, bir olay çıkmasın diye belki de sonra yakalarız adalete teslim ederiz diye düşünmüş olabilir’ diye gak guk ediyordu.

  Çok değil beş ay kadar önceydi, hatırlayacaksınız, hani Beyazıt Meydanı’nda yapılan bir (solcu) gösteriye polis müdahale etti de Türkiye yedi düvele rezil oldu. Hani göstericiler kaçarken bir genç kadın yere düştü, polisler yerdeki kadına tekme tokat giriştiler de o günlerde Ankara’da toplanan AB ‘troykası’ bize posta koydu. Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül “Olayı halı altına süpürmeyeceğiz, soruşturacağız, tekrarı olmayacak” diye durumu kurtardıydı...

  Bu hadise üzerine Milliyet’te çıkan bir derlemeyi kesip saklamışım. Polisin bu Hizb-ut Tahrirci yobazlara neden dokunmadığını anlamak için, bir kere daha hatırlamakta yarar var:

  Polisin 'sağı solu' belli

  (Milliyet, 9 mart 2005)

  Son 2 yılda yapılan protesto gösterilerinde, İslami kesimin eylemlerini yalnızca izleyen polis, sol grupların eylemlerine ise sert şekilde müdahale etti

  Kadınlar Günü nedeniyle geçen pazar Beyazıt Meydanı'nda eylem yapanlara çok sert müdahale eden polisin bu tutumu, AB'ye uyum sürecinde tepki çekerken, siyasi yelpazenin farklı taraflarındaki gruplara farklı karşılıklar vermesi de tartışma yarattı. Bu farklı tutumun, son 2 yıldaki örnekleri şöyle:

  Bunlar seyredilenler:

  6 Kasım 2002: İstanbul Beyazıt Meydanı önce türbanlı, ardından sol görüşlü öğrenci gösterilerine sahne oldu. Türbanlı grup, İstanbul Üniversitesi ana girişine dek yürüdü.

  28 Şubat 2003: Beyazıt'ta cuma namazının ardından savaşa hayır mitingi yapıldı. İslami kesimin oluşturduğu kalabalık, ABD ve AKP'yi protesto edip duvara pankartlar astı.

  28 Mart 2003: Beyazıt Meydanı'nda cuma namazından çıkan yaklaşık 4000 kişi, ABD'nin Irak'a saldırısını protesto etti.

  6 Kasım 2004: YÖK'ün yıldönümünde türbanlı öğrencilerin "MGK'nin eli YÖK'ten gitmeli" pankartlarıyla yaptığı gösteriye polis müdahale etmedi.

  10 Aralık 2004: "Türbana Özgürlük" isteyen eylemciler, Abdi İpekçi Parkı'nda çadır kurdu, günlerce imza topladı.

  Bunlar da tepki görenler:

  6 Kasım 2002: İslamcı grubun eyleminden sonra Beyazıt'ta YÖK'ü protesto eden Devrimci Öğrenci Birliği üyesi grup, polisle gergin anlar yaşadı.

  16 Mart 2003: 16 Mart ve Halepçe katliamlarının yıldönümünde, Beyazıt Meydanı'nda sivil toplum kuruluşlarıyla öğrenci derneklerinin düzenlediği gösterinin ardından polis, 100 kişiyi döverek gözaltına aldı.

  28 Mart 2003: Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyeleri, 1 Mart tezkeresini protesto amacıyla Taksim Meydanı'nda yaptıkları basın açıklaması sırasında kendilerine saldırdıkları gerekçesiyle Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü ve Çevik Kuvvet Müdürü hakkında suç duyurusunda bulundu.

  16 Haziran 2003: Beyazıt'ta Irak savaşını protesto etmek isteyen gruba çevik kuvvet biber gazı ve copla müdahale etti.

  Engelliye cop:

  29 Haziran 2003:
  F tipine karşı AKP'yi protesto etmek isteyen tutuklu aileleri, Recep Tayyip Erdoğan'ın evinin önünde toplandı. Polis, yaşlı kadınlar ve tekerlekli sandalyedeki engelli göstericileri copladı.

  22 Ağustos 2003: KESK, Kızılay Meydanı'nda da basın açıklaması yapmak istedi. Polis müdahale etti. 13 sendika yöneticisi hakkında soruşturma açıldı.

  6 Kasım 2003: Kızılay ve Beyazıt meydanlarında YÖK'ün kuruluş yıldönümünü protesto etmek isteyen öğrencilere karşı cop ve gaz bombası kullanıldı.

  28 Haziran 2004: Göstericilerin NATO'ya karşı her türlü eylemine polis biber gazı ve coplarla engel oldu.

  10 Aralık 2004: Eğitim - Sen'in kapatılması istemini protesto için Kadıköy'de toplanan öğretmenler, tekme tokat dövüldü.

  12 Ocak 2005: İÜ Edebiyat Fakültesi'nde kavgada gözaltına alınan arkadaşlarını adliye önünde bekleyen öğrencilere polis müdahale etti. 148 kişi daha gözaltına alındı.

  *

  Hâlâ ‘Polis Şeriatçılara neden müdahale etmiyor?’ diye sormanın anlamı var mı?

  Zaten imam-hatipli polis Şeriatçıya elini sürer mi?

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı